česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Filip Kubík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brusel: Revoluce není zahradní slavnost

27. října 2019 se v bruselském paláci umění BOZAR v rámci projektu "Angažovanost prostřednictvím kultury před rokem 1989 a po něm" uskutečnil jedinečný celodenní diskusní program u příležitosti výročí revolučních dní roku 1989 s názvem "Revoluce není zahradní slavnost. 1989: Umělci, aktivisté a společenská změna".

Sametová revoluce v roce 1989 byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému. Spisovatel, dramatik a ústřední postava českého kulturního disentu Václav Havel se dokonce stal prvním prezidentem vzniklého demokratického státu. Hráli představitelé disidentské kultury tuto roli pouze v bývalém Československu, nebo i v dalších postsovětských zemích? Kolik z jejich odkazu se zachovalo? A poskytují takovou příležitost pouze revoluční zvraty, nebo je zapojení umělců do politiky možné na každodenní bázi? 

Úspěšná celodenní akce, kterou během neděle navštívilo na 500 návštěvníků z více než 24 zemí světa, přivedla do BOZAR akademiky, pamětníky, politiky a umělce z doby revoluce i ze současné generace k diskusi mezi sebou i se širokou veřejností. Během debat vystoupilo 16 řečníků z České republiky, Slovenska, Polska Belgie, Francie a Velké Británie. Diskuse byla doplněna uměleckými performancemi, promítáním a knihovnou zakázané literatury. 

PROGRAM:

10:30  1989/2019 – Tehdy a dnes

bývalá disidentka, signatářka Charty 77 a její mluvčí, Petruška Šustrová, a politolog Jiří Přibáň v debatě moderované autorem divadelních her Pieterem de Buysserem na téma významu roku 1989 pro dnešek. 

12:15 Performance Svatopluka Mikyty

13:15 Revoluce není zahradní slavnost

Londýnští kurátoři a historikové umění Maya a Reuben Fowkes  v diskusi na téma neoficiálních uměleckých komunit před a po roce 1989.

14:30 Veřejný prostor a občanská iniciativa

Pavel Karous i Kristina Norman se zabývají významem umění ve veřejném prostoru (nejen) v komunistické éře a na toto téma budou diskutovat se Svatoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, kteří vedou rezidenční centrum pro umělce Banská St a nica Contemporary, a polskou umělkyní a aktivistkou Monikou Drożyńskou. Moderování diskuze se chopí Pepijn Kennis, aktivista a mladý bruselský politik. 

15:45 Promítání filmu Orange Alternative Mirosława Dembińskiho 

Dokument věnováný historii undergroudové formace Orange Alternative pocházející z Vratislavi a založené umělcem Majorem Fydrychem. Film obsahuje záběry událostí organizovaných skupinou v ulicích města. 

16:30 Hrdinové nejen na den

Role umělců a aktivistů v dnešní Evropě: Sonia Demience, Tamara Moyzes, John Jordan z francouzského hnutí ZAD, Sébastien Hendrickx z bruselského uskupení Extinction Rebellion a Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii. Moderováno Terezou Porybnou. 

18:00 Performance Martina Zet

Organizováno v rámci projektu Angažovanost prostřednictvím kultury před rokem 1989 a po něm, spolufinancovaného z projektu Evropské unie "Evropa pro občany". Partneři projektu Engagement through Culture before and after 1989 a Revolution is not a Garden Party: ČESKÁ CENTRA (České centrum Brusel), BOZAR, Banská ST A NICA Contemporary, Galeria Arsenal, Jazz Station Big Band, Velvyslanectví ČR v Belgii, Velvyslanectví SR v Belgii, Velvyslanectví Estonska v Belgii, Stálé zastoupené ČR při EU, Polský kulturní institut, CZELO - česká styčná kancelář pro vědu, výzkum a inovace, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Galerie


Revoluce není zahradní slavnost. 1989: Umělci, aktivisté a společenská změna