česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dáša Kneřová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bruselský Čurající chlapeček se oblékl do českého modrotisku

Soška Čurajícího chlapečka v centru Bruselu týden před výročím vzniku samostatného československého státu poprvé oblékla oficiální český kostým. Obleček byl navržen technikou modrotisku, která figuruje díky Česku a dalším zemím střední Evropy na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Slavnostní ceremoniál spojený s předáním kostýmu městu Brusel proběhl na místní radnici ve středu 21. 10. 2020 v 11 hodin. "Pro našeho Čurajícího chlapečka je to velká čest obléknout tento krásný kostým," řekl při slavnostním odhalení viceprezident řádu Marc Guebel, podle něhož je český kostým unikátní svým vztahem k historii i moderním pojetím.

Česká republika tímto gestem doplnila staletou tradici předávání nového oděvu bruselské radnici, která vznikla nejspíše již na začátku 17. století. Nejstarším dochovaným oblečkem je pak kostým z roku 1747, dar Ludvíka XV. Bronzová soška malého chlapce stojí v hlavním městě Belgie už víc než 400 let. Jeho šatník čítá více než tisíc modelů a ačkoli se nejedná o první českou stopu, oficiální kostým od České republiky zatím dosud neměl. Loni v prosinci byl v rámci večerního běhu vánočním Bruselem představen kostým s československým znakem a číslem 903, který připomínal atletickou legendu Emila Zátopka, který na bruselském stadionu před 65 lety jako první člověk v historii zaběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut. Akci tehdy inicioval francouzsko-belgický časopis Zatopek. Z roku 1958, kdy se v Belgii konala první světová výstava po druhé světové válce pochází ještě československý obleček v podobě bílého kroje s modrou vestou a černým kloboukem, který je rovněž možno vidět v muzeu. Český modrotiskový obleček je 1053. v pořadí. Umístění v muzeu nemusí být konečné, jakýkoliv chlapečkův obleček je možno při vhodné příležitosti vyžádat k “znovuoblečení”.

Kompletní seznam oblečků čůrajícího chlapečka

Kostým navrhla módní designérka Alice Klouzková, která se slavnostní ceremonie i osobně účastnila. Obleček má současný design, ale vychází z tradiční technologie modrotisku. V Česku má tato technika dlouhou tradici a velmi oblíbená byla zvláště v 19. století. V současnosti je však velmi okrajová a modrotisku se věnují již pouze dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici. 28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO na základě společné nominace Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Podle českého velvyslance v Belgii Pavla Kluckého bylo vzhledem k přísným koronavirovým omezením převlékání ikonické sošky unikátní příležitostí, jak oslavit výročí vzniku samostatného Československa z roku 1918. "Rád bych, aby toto byla ukázka, že Čurající chlapeček může těšit všechny i v době největší krize, jakou současná generace zažívá. V době, kdy není možné slavit státní svátek společenskými či kulturními akcemi, chceme zároveň přinést alespoň malou připomínku toho, že kulturní dědictví je stále živé, " prohlásil český ambasador.

Akci upoutávající pozornost na české tradice a kulturu ve spolupráci s radnicí města Brusel uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel. Slavnostní ceremonie, která byla nejen připomínkou českého státního svátku ale také skvělým důkazem dobrých vztahů mezi Českou republikou a Belgií se účastnila rovněž velvyslankyně Edita Hrdá, vedoucí stálého zastoupení ČR při EU, stálý představitel ČR při NATO Jakub Landovský a náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl. Mezi hosty, jejichž počet musel být s ohledem na aktuální situaci významně omezen, nechyběli dále např. velvyslanci V4 Artur Orzechowski (Polsko), Peter Kormúth (Slovensko) a Tamás Iván Kovács (Maďarsko), honorární generální konzul ČR v Antverpách Paul Van denbempt, vedoucí zastoupení hl. m. Prahy v Bruselu Lucie Čadilová a vedoucí kanceláře Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci Vendula Nováčková.

Galerie


Manneken Pis v modrotisku