česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nalaďte si s námi Českou mši vánoční

Vzhledem k aktuální situaci nebylo v letošním roce možné uspořádat tradiční Vánoční koncert, který organizujeme každoročně ve spolupráci s Pražským domem a Českým centrem v Bruselu. Jako malou náhradu si s námi nalaďte 17. 12. Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Dvořákova komorního orchestru a Kühnova komorního sboru.

Stream koncertu si můžete pustit 17. 12. 2020 od 19:00 SEČ na Facebooku Českých center nebo Facebooku našeho velvyslanectví.

Jakub Jan Ryba
Česká mše vánoční

Dvořákův komorní orchestr
dirigent: Libor Pešek
Kühnův komorní sbor
sbormistr: Pavel Kühn
varhany: František Xaver Thuri
sólisté: Jitka Soběhartová, Marie Mrázová, Vladimír Doležal, Richard Novák

Česká mše vánoční s podtitulem "Hej mistře, vstaň bystře" Jakuba Jana Ryby (1765-1815) se stala nejznámějším dílem jednoho ve své době z nejvzdělanějších českých kantorů a muzikantů, který svůj životní osud spojil s působením ve školských službách v malém městečku Rožmitále pod Třemšínem. Ryba v Rožmitále vyvíjel mnohostrannou činnost osvětovou, didaktickou, literární a zejména hudební. V jeho skladatelském odkazu nalezneme řadu mší na latinský text, ale jen jednu na text český. Ryba v tomto případě použil vlastní české podání příběhu o narození Krista v Betlémě po vzoru lidových jesličkových her.

Od prvního provedení o Vánocích roku 1796 vbarokním kostelíku Povýšení sv. Kříže se Rybova česká mše postupně stala symbolem českých vánočních svátků a je v hojnémíře provozována dodnes.V tomto kostele byla mše natočena vprovedení skvělých sólistů, sboru pod vedením dirigenta Libora Peška i za zvuku původních barokních varhan zroku 1750 na něž Jakub Jan Ryba každou neděli 27 let hrával. Zimní atmosféra a dobové kostýmy dodávají koncertu mimořádnou vánoční atmosféru.

Koncert je doplněn záběry na unikátní Třebechovický Proboštův betlém, který je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku (v roce 1999). Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů. Od června 2015 do března 2016 probíhalo restaurování Třebechovického Proboštova betlému za finanční podpory EHP fondů a Norských fondů 2009–2014, Královéhradeckého kraje. Restaurování probíhalo přímo v expozici muzea a návštěvníci mohli restaurátory vidět při práci.