česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Alice Klouzková - jeden z návrhů kostýmu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Symbol Bruselu, Čurající chlapeček, oblékne český modrotiskový kostým

Čurající chlapeček, symbol Bruselu, 21. října poprvé obleče český kostým, poctu českému tradičnímu řemeslu i oděvnímu návrhářství. Kostým má současný design, vychází ale z tradiční technologie modrotisku, od roku 2018 na seznamu UNESCO. 

Slavnostní ceremonie předávání na bruselské radnici proběhne 21. října a bude také připomínkou českého státního svátku. Česká republika tak doplní staletou tradici předávání nového oděvu bruselské radnici, kterou začal pravděpodobně Ludvík XIV. „V době, kdy není možné slavit státní svátek společenskými či kulturními akcemi, chceme přinést alespoň malou připomínku toho, že kulturní dědictví je stále živé,“ říká k tomu velvyslanec České republiky v Belgii, J. E. Pavel Klucký.

Akci pořádá Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel. Jako návrhářka kostýmu byla vybrána Alice Klouzková - módní designérka, lektorka a kurátorka, která se dlouhodobě zabývá tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu. Vede také Ateliér módního designu na škole současného umění Scholastika.

„Alice Klouzková pracuje s modrotiskem s velkým respektem a znalostí jeho dlouhé a jedinečné tradice, zároveň ho ale aplikuje v současné módě. Panáčkův modrotiskový kostým tak ukazuje, že v Čechách je řemeslo stejně jako oděvní design ve vynikající formě,“ komentuje akci Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu.

Modrotisk je metoda potiskování textilie pomocí dřevěné formy a indiga, výsledný vzor je tedy modro-bílý. V České republice má dlouhou tradici, široké obliby dosáhnul zejména v 19. století. Dnes se mu na českém území věnují dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici. 28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO na základě společné nominace České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Čurající chlapeček dosud kostým od České republiky neměl. Česká republika se tak letos zařadí po bok dalších zemí – Spojených států, Japonska či Francie – které již svůj kostým panáčkovi předaly. Kostým bude na sošce Čurajícího chlapečka k vidění od 12:00 do 15:00, a v dalších letech pravidelně například při příležitosti státního svátku dané země. 21. října 2020 tedy snad nebude poslední datum, kdy Chlapeček oblékne modrotiskovou garderobu.