česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dne 16. prosince 2021 předal český velvyslanec Pavel Klucký medaily Za zásluhy o diplomacii paní Dagmar Strakové

Dne 16. prosince 2021, předal velvyslanec v Belgii, J.E. Pavel Klucký, medaili Za zásluhy o diplomacii paní Dagmar Strakové.

Medaile Za zásluhy o diplomacii se uděluje za mimořádný nebo dlouhodobý přínos pro českou diplomacii, zahraniční politiku a za mimořádné zásluhy při rozvoji mezinárodních vztahů mezi Českou republikou a jinými státy nebo mezinárodními organizacemi. 

Paní Straková si ji zasloužila dlouholetou péčí o vzdělávání českých dětí v zahraničí, svoji prací pro krajanskou komunitu a zejména založením globální platformy pro živé videokonference vysokých představitelů ČR s krajany, kterou došlo k odstranění řady letitých nedorozumění mezi státní správou a občany žijícími v zahraničí. 

Velvyslanectví ČR v Bruselu nominovalo paní Dagmar Strakovou za dlouholeté úsilí v oblasti vzdělávání dětí i za šíření pozitivního povědomí o české kultuře v Belgii.  

Důvodem udělení Medaile byla její iniciativa Chceme volit distančně, která v roce COVIDovém vedla k nastartování globálních videokonferencí s relevantními vysokými představiteli MZV k aktuálním tématům s krajany. Tímto aktem došlo k výraznému sblížení dvou světů a k naprosto unikátní možnosti přímé globální komunikace, která odstranila řadu letitých nedorozumění. Důvodem důvěry krajanů v tuto novou platformu je zejména to, že díky nápadu paní Strakové vyšla ze strany krajanské, nikoliv ze strany úřední. 

Paní Straková také od začátku koronakrize provozuje FB skupinu Čeští občané v nouzi, kterou se ve spolupráci se ZÚ a dalšími institucemi snaží komunikovat relevantní informace občanům pro cesty. 

Paní Straková je navíc dlouholetou ředitelkou České školy bez hranic v Bruselu, kde již dlouhou řadu let bdí nad znalostmi češtiny a české kultury u dětí zde mimořádně početné nejen diplomatické komunity. Dále je aktivní v řadě projektů v oblasti krajanské. 

Galerie


Medaile D.Strakova