česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: brussels.czechcentres.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Robot píše básně

Velvyslanectví ČR v Bruselu Vás zve na online debata o umělé inteligenci a psaní poezie (v angličtině), která se uskuteční 5. 5. v 18:00.

Umělá inteligence nás provází na každém kroku, připusťme tedy, že má své místo i v tvorbě poezie. Jakým způsobem píšou poezii neuronové sítě, osvětlí multimediální umělkyně a teoretička nových médií Zuzana Husárová (Univerzita Komenského v Bratislavě) spolu s programátorem Ľubomírem Panákem. Jejich přičiněním a zapojením neuronových sítí se zrodila první slovenská AI básnířka Liza Gennart, která „napsala“ svou první sbírku básní Výsledky vzniku v roce 2020. Poetický potenciál skrytý v nejpoužívanějším internetovém vyhledávači odhalí v druhé části večera Tomáš Miklica, iniciátor českého internetového projektu Google poezie a hlavní autor publikace Google poezie: psáno našeptávačem. Ke slovu se dostanou také studenti Centra českých studií ULB v Bruselu a studenti z kurzů češtiny vedených Dr. Veronikou Tuckerovou na Harvardově univerzitě, kteří s našimi hosty prozkoumali možnosti „robotických“ textů na společném workshopu. Debatou v angličtině provází ředitelka Centra českých studií na ULB Petra James.

Spoluorganizováno Centrem českých studií (ULB) a Českým centrem Brusel, s podporou Velvyslanectví ČR v Bruselu a Slovenské styčné kancelářé pro výzkum a vývoj v Bruselu (SLORD).

Registrace