česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: brussels.czechcentres.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Science Café s Miroslavem Trnkou

České centrum v Bruselu a Velvyslanectví ČR v Bruselu vás společně s partnery zve na diskusní večer mezi vědci a zájemci o vědu z řad široké společnosti. Další z bruselských večerů, který je součástí série Science Café. Tentokrát na téma „Extrémní sucho a jeho dopady“ s českým vědcem Miroslavem Trnkou.

Host diskuze Miroslav Trnka zasvětil svou vědeckou karieru zkoumáním efektu klimatických změn.Jeho výzkum se zaměřil především na klimatologii sucha a na metody monitorování sucha. Kromě jiného je profesor Trnka zakládajícím členem týmu INTERSUCHO, jedinečného online nástroje pro zobrazování intenzity sucha ve střední Evropě. Miroslav Trnka také zastává vedoucí výzkumnou pozici v Institutu výzkumu globální změny CAS a pozici na Mendelově univerzitě v Brně. 

Večer se bude věnovat změnami klimatu způsobenými člověkem a změnami hydrologického cyklu. Tyto antropogenní fluktuace představují bezprostřední hrozbu pro přírodní ekosystémy a lidské civilizace. Druhým hlavním znepokojením jsou oblasti s častými výskyty extrémních veder a such, které se rozšiřují: evropské travní porosty budou vystaveny až dvakrát většímu rostoucímu teplu a suchu do roku 2050. 

Science Café můžete sledovat online na Facebooku či Youtube Českého centra Brusel