česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Eva Petráková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bruselská výstava u příležitosti 125. výročí automobilky Škoda

Dne 22. ledna 2021 navštívil velvyslanec ČR v Belgickém království Pavel Klucký za doprovodu Karla Lechata ředitele D’Ieteren - Škoda Import výstavu "ŠKODA 125 YEARS - From past to future", kterou u příležitosti 125. výročí mladoboleslavské automobilky uspořádal Autoworld Brussels. Návštěva se uskutečnila v souladu s platnými epidemiologickými opatřeními.

Muzeum Autoworld Brussels nabídlo v zimním období návštěvníkům jízdu časem za poznáním historie české značky Škoda - jedné z nejstarších stále aktivních automobilových značek na světě. Příběh Škoda začali psát v roce 1895 dva vášniví cyklisté Václav Laurin a Václav Klement, kteří založili společný podnik nabízející kromě sortimentu jízdních kol také motocykly a od roku 1905 i automobily vlastní konstrukce.

Na belgickém trhu si Škoda vydobila skvělou pozici a dovoz modelů aut tohoto výrobce sem rok od roku stoupá (v roce 1993 dodala Škoda do Belgie 1800 aut, v roce 2015 již přesáhl import hranici 18 000 a v roce 2019 zde bylo prodáno 20 928 vozidel s okřídleným šípem ve znaku). V roce 2020, kdy belgický trh s novými automobily zaznamenal výrazný pokles prodeje v důsledku pandemie (-21%), byla Škoda Octavia dokonce pátým nejprodávanějším vozidlem na belgickém trhu vůbec a Škoda zde ztratila pouze 3% prodeje.

Bruselská výstava odhaluje jedinečnou sbírku většiny nejúspěšnějších modelů Škody (modely značky Laurin & Klement, předválečné modely, Populár, Tudor stejně jako pozdější Octavia, Felicia, MB, Favorit), v plné kráse představuje novinku roku 2020: první elektromobil nové generace, SUV Enyaq iV a dává tak nahlédnout i do budoucího směřování automobilky. Škodovka však není v Bruselu prezentována pouze jako úspěšný výrobce osobních automobilů. Značný prostor je zde věnován i více než stoleté závodní historii mladoboleslavské automobilky, která vozy do závodů na okruzích i dálkových rallye nasazovala téměř od svého samotného vzniku, tedy ještě pod jménem Laurin a Klement. Nyní se soustředí na rallye jako takové a její Fabia R5 patří k tomu nejlepšímu závodnímu nářadí na světě. K vidění je například extrémně vzácný závodní automobil Škoda 1100 OHC, který byl postaven jen ve dvou kusech ve verzi Spider a dvě jako kupé, dále Škoda F3, nebo pravděpodobně nejznámější závodní škodovka všech dob Škoda 130 RS.

Vystavené vozy pocházejí jak z Galerie D’Ieteren – soukromého muzea automobilových veteránů, tak z dalších soukromých sbírek a kolem tuctu exemplářů bylo pro tyto účely zapůjčeno přímo ze ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi.

Původní termín výstavy 18/12/2020 > 24/01/2021 byl prodložen až do 14/03/2021.

Rezervace a informace k výstavě

Galerie


125 ŠKODA