česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ji.hlava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

9. ročník festivalu Ozvěny Ji.hlavy v Belgii

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se znovu po roce vrací do Bruselu. Ozvěny Ji.hlavy budou ve dnech 11. – 17. března 2021 dostupné online zdarma divákům po celé Belgii – všechny snímky bude možné sledovat po celou dobu festivalu prostřednictvím portálu Dafilms, avšak pouze v omezeném počtu. Diváci nebudou ochuzeni o zajímavé momenty, setkání s režiséry a master-class.

Sledujte Ozvěny Ji.hlavy na Facebooku

Na jaké snímky se diváci mohou těšit? Na programu festivalu bude dokument věnující se celosvětově uznávanému filmovému režisérovi Janu Švankmajerovi. Alchymická pec je surrealistické dílo, které se snaží v několika rovinách přiblížit filmařův osobní život, manželství a výjimečný přístup k jeho světově proslulé filmové tvorbě.

Snímek Epicentro „oscarového“ dokumentaristy Huberta Saupera je jedním z příkladů zahraniční tvorby, kterou diváci mohou na portálu Dafilms zhlédnout. Portrét Kuby ukazující nepřikrášlenou realitu hlavního města, realitu konfrontovanou s mýty, pro které tamější lidé žijí a díky nimž navzdory cizím vlivům a politickým zvratům neztrácejí svou vnitřní svobodu. Film získal cenu Grand Jury na festivalu Sundance.

Ke zhlédnutí bude také dokument Jan Jedlička, Stopy Krajiny. Dokument Petra Záruby sleduje českého malíře a fotografa, který emigroval v roce 1968 do Švýcarska a dále do Itálie a je portrétem vztahu člověka a jeho krajiny. Česká tvorba bude také zastoupena duem Vít Klusák a Filip Remunda, kteří ve snímku Jak Bůh hledal Karla studují vztah Polska a Poláků k Bohu a víře.

Ke zhlédnutí budou také krátké snímky, například Čas je belgického filmaře a studenta KASK v Gentu, Zaura Kourazova.

Mimo hlavní program festivalu proběhne i master-class pro studenty bruselské umělecké školy RITCS a KASK v Gentu.

Devátý ročník Ozvěn MFDF Ji.hlava se koná pod záštitou J. E. Pavla Kluckého, velvyslance ČR v Belgii.