česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Johan Degrieck
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

De Panne 2018

Boje Československé samostatné obrněné brigády u severofrancouzského přístavu Dunquerke představovaly vyvrcholení činnosti československých pozemních jednotek na Západě v letech druhé světové války.

Několik tisíc československých vojáků obléhalo po sedm měsíců opevněný přístav, ležící hluboko v týlu spojeneckých vojsk. Brigáda plnila samostatný operační úkol, během něhož jí byly podřízeny početné útvary britských, francouzských, kanadských i belgických ozbrojených sil. Za svobodu padli v řadách Čs. samostatné obrněné brigády jak zkušení dobrovolníci, tak nově příchozí, kteří československou uniformu oblékali teprve několik týdnů. Mezi zahynulými byli nejen Češi a Slováci, ale i příslušníci dalších národností, tedy vojáci, kteří mluvili německy, maďarsky či polsky. Zahynulí vojáci byli pohřbívání především v blízkém týlu, a to na hřbitovech v Adinkerke, De Panne.

73 let od konce druhé světové války a památku československých vojáků padlých v roce 1944 při obléhání francouzského přístavu Dunkerque a osvobozování Belgie si Velvyslanectví ČR ve spolupráci se slovenským velvyslanectvím a radnicí města De Panne připomnělo tradiční květnovou pietní ceremonií 26. 5. 2018.

Účastníci slavnostního průvodu položili květiny u hrobů československých vojáků v De Panne, na vojenském hřbitově v Adinkerke a u památníku obětí válek v Adinkerke.

De Panne 2018