česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

De Panne 2017

V belgickém městečku De Panne se v sobotu 20. května 2017 uskutečnila vzpomínková akce na československé vojáky, příslušníky československé samostatné obrněné brigády, kteří v průběhu II. světové války od října 1944 do května 1945 padli v Belgii v bitvě o Dunquerke.

Boje Československé samostatné obrněné brigády u severofrancouzského přístavu Dunkerque představovaly vyvrcholení činnosti československých pozemních jednotek na Západě v letech druhé světové války. Několik tisíc československých vojáků obléhalo po sedm měsíců opevněný přístav, ležící hluboko v týlu spojeneckých vojsk. Brigáda plnila samostatný operační úkol, během něhož jí byly podřízeny početné útvary britských, francouzských, kanadských i belgických ozbrojených sil. Boje si na obou stranách fronty vyžádaly množství padlých, včetně téměř dvou set Čechoslováků.

Na britském vojenském hřbitově jižně od belgického městečka Adinkerke je pochováno 40 čs. vojáků, z toho jeden neznámý. Přibližně o šest kilometrů dále východním směrem, ve Veurnes, lze navštívit obecní hřbitov a jeho britské vojenské oddělení, kde se mezi takřka osmdesáti hroby vojáků Britského společenství nacházejí dva hroby čs. vojáků. Ještě na belgické půdě se na okraji letoviska De Panne rozkládá obecní hřbitov. Jeho součástí je vedle belgického vojenského oddělení také úsek, kde jsou pohřbeni vojáci Britského společenství, v jedné řadě pak osm čs. vojáků.

Tradiční vzpomínkový průvod veteránů, rodin padlých, představitelů místní samosprávy a oficiálních hostů uspořádalo Velvyslanectví České republiky spolu s velvyslanectvím Slovenské republiky v Belgii a radnicí města De Panne v sobotu 20. května 2017.

Foto: Kateřina Farná

Reportáž Kateřiny Farné: HRDINOVÉ Z MINULOSTI. V Belgii zavzpomínali na padlé československé vojáky

de panne

 

de panne