česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pardubický kraj se představil jako region budoucnosti

Celkem tři tematická pracovní setkání s odborníky z oblasti investic, vědy a výzkumu a podnikání uspořádal Pardubický kraj ve čtvrtek v partnerském Plzeňském domě v Bruselu. Zástupci Univerzity Pardubice, Pardubického kraje a Hospodářské komory postupně v osmi prezentacích v angličtině seznamovali přítomné se zajímavými výsledky aplikovaného výzkumu na univerzitě i v soukromých firmách i s investičními příležitostmi a krásami Pardubického kraje.

„Chceme tu ukázat, proč byl Pardubický kraj v loňském roce skupinou Financial Times vyhlášen regionem budoucnosti ve východní Evropě. Naše workshopy jsme proto zaměřili zejména na výsledky vědy a výzkumu, nabídku vzdělané pracovní síly, progresivní firmy v kraji, ale také na možnosti využít naše už zainvestované průmyslové zóny nebo některé brownfieldy,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Spojíte-li tři největší města v České republice – Prahu, Brno a Ostravu do trojúhelníku, náš kraj se nachází v jeho centru. Naší výhodou je logistická dostupnost, kvalitní školství a v neposlední řadě také příjemné prostředí k životu a práci,“ dodal Línek.

Univerzitu Pardubice představil v Bruselu její rektor Miroslav Ludwig a Monika Vejchodová z oddělení mezinárodních vztahů. Pro demonstraci využití výsledků aplikovaného výzkumu si přizvali představitele Fakulty restaurování. Její děkan Karol Bajer spolu s Janem Vojtěchovským vysvětlili a prakticky předvedli využití nanomateriálů pro konzervaci historických omítek a uměleckých děl z kamene a také práci s téměř zapomenutým materiálem, románským cementem. Z něj je vyrobena velká většina ozdob na fasádách domů z přelomu 19. a 20. století. Nyní se k tomuto materiálu vrací zejména restaurátoři. „Je to téma zvláště v secesním Bruselu velmi aktuální. Proto bychom zde mohli uspořádat i specializovaný seminář pro výzkumníky a památkáře. Už se na tom s vedením fakulty domlouváme,“ uvedla Kateřina Slavíková, která v Bruselu vede českou Kancelář pro výzkum, vývoj a inovace. Hosté si vyzkoušeli také interaktivní kvíz, kde mohli odhadovat struktury různých materiálů pod mikroskopem.

Krajská kancelář Hospodářské komory reprezentuje 466 členů v Pardubickém kraji. V Bruselu představila servis, který poskytuje podnikatelům v různých odvětvích i svou roli v podpoře technického vzdělávání. Využitím výsledků vědy a výzkumu se zabývali také ředitelé firem Explosia a RCD Radiokomunikace Josef Tichý a Tomáš Ditrt. Obě společnosti mají vysoké zastoupení výzkumných a vývojových pracovníků a své produkty neustále inovují podle aktuálních potřeb. Například díky RCD je nyní radiový signál v řadě velkých tunelů v Evropě včetně pražského tunelu Blanka nebo v nových stanicích metra.

„Do budoucna bych považoval za potřebné, aby podobné specializované semináře byly organizovány pro představitele podnikatelského sektoru nejen v našem kraji,“ komentoval akci další přítomný náměstek hejtmana Pardubického kraje, Jaromír Dušek. „Jenom ty poznatky, které se zrealizují v konkrétních zakázkách, přinesou novou práci pro zaměstnance a profit pro firmy. Přesvědčili jsme se, že u nás vznikají produkty vysoce konkurenceschopné ve světě.“

Starosta Chocně a krajský zastupitel Ladislav Valtr ocenil, že v místě zastoupení Pardubického kraje v Bruselu byla ideální možnost na jednom místě prezentovat silné stránky kraje, kterými jsou mimo jiné právě akademický výzkum a současně i praktické aplikace předních inovativních firem regionu.

Závěrečné setkání s představiteli evropských institucí zahájil velvyslance ČR v Bruselu Jaroslav Kurfürst. „Belgie je země, která sází na vzdělání ainovace. A vy jste přivezli nejen akademickou obec, ale také představitele firem, díky kterým jsou řízeny vlaky v této zemi i v celém Beneluxu, nebo díky kterým nám fungují třeba airbagy,“ řekl pan velvyslanec, který všem organizátorům poděkoval za přípravu programu. „Pardubický kraj udělal velký pokrok. Byl jsem u toho, když málem ani nevznikl, a nyní je po Praze z hlediska investic nejžádanější,“ složil kraji poklonu poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský.

A protože má Pardubický kraj ve znaku také lyru jako kraj hudebních velikánů, nemohla chybět ani hudba. Svým výkonem všechny okouzlila studentka pardubické konzervatoře, houslistka Sára Schumová. Pro hosty byla připravena mimo jiné i molekulární kuchyně. Spojení tradic kraje s vědou a výzkumem charakterizovala perníková periodická soustava prvků, kterou si hosté mohli při odchodu na památku rozebrat.

„Pardubický kraj si dnes ověřil také možnosti pořádat podobné akce v Plzeňském domě, se kterým spolupracujeme poté, co jsme změnili koncept našeho zastoupení v Bruselu. Zástupci Plzeňského domu nám poskytují veškerou potřebnou součinnost a také zdejší prostředí bylo pro naše workshopy i závěrečné neformální setkání velmi příjemné. Určitě budeme v této formě spolupráce pokračovat a věřím, že také dnešní odborný program bude mít další pokračování,“ řekl na závěr náměstek Línek.

Pardubický kraj se představil jako region budoucnosti v Bruselu

 

Pardubický kraj se představil jako region budoucnosti v Bruselu