česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava 120 let úspěchů značky Laurin & Klement / Škoda

Dnes 27. května 2015 se v Bruselu otevírá výstava u příležitosti 120 let založení firmy Laurin&Klement/Škoda. Akci pro širokou veřejnost pořádá České centrum v Bruselu ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bruselu a Stálým zastoupením ČR při Evropské Unii v prostorách Muzea D'Ieteren.

Výstava, která prostřednictvím velkoformátových panelů přibližuje návštěvníkům historii i současnost společnosti Škoda[1], přímo navazuje na belgickou VIP předpremiéru nového modelu Škoda Superb,  který se o týden dříve na 24 hodin zastavil v Belgii, aby zde byl poprvé odhalen.

Slavnostní odhalení Superbu a předpremiéra výstavy proběhly 20. května 2015 rovněž v Galerii D’Ieteren – soukromém muzeu automobilových veteránů[2]. Pozvání velvyslanců ČR v Belgii a při EU přijala asi stovka důležitých hostů - členové diplomatického sboru, honorární konzulové, zástupci belgické administrativy a politiky, představitelé Škoda Auto Mladá Boleslav, belgičtí podnikatelé, čeští představitelé působící v Bruselu ad..

U příležitosti oslavy výročí Škody byla v galerii vystavena jedinečná sbírka většiny nejúspěšnějších modelů Škody (modely značky Laurin & Klement, předválečné modely, Populár, Tudor stejně jako pozdější Octavia, Felicia, MB, Favorit).

Belgický trh je pro Škodu Auto - vlajkovou loď českého průmyslu a exportu - důležitým indikátorem. Panuje zde velmi těžká konkurence, zákazník je náročný na kvalitu a vždy srovnává s kvalitou německých značek. Úspěchy v Belgii ukazují, že se Škodě minimálně v modelových řadách Octavia a Superb podařilo zbavit nálepky levnějšího auta, od kterého lze očekávat také jen odpovídající kvalitu. Naopak kvalitativně jsou auta srovnatelná s německými, a proto oslovují belgického zákazníka stále více. Jestliže v roce 1993 dodala Škoda do Belgie 1800 aut, v loňském roce přesáhla hranici 18000. Dovoz aut značky Škoda do Belgie tak rok od roku stoupá a ani na další období se neočekává pokles zájmu.

Více fotografií


[1] Škoda Auto a. s. slaví letos hned několik výročí: 120 let od zahájení výroby dopravních prostředků společností Laurin a Klement, 110 let od prezentace prvního vozu a 90 let od fúze automobilky s jedním z nejvýznamnějších hráčů strojírenského průmyslu, plzeňskou společností Škoda.


[2] Galerie D'Ieteren byla založena Rolandem D'Ieterenem v roce 1805. Jde o rodinnou společnost, jejíž prezident, šestý toho jména, se akce (zcela výjimečně) zúčastnil. Úspěchy firmy v současné době jsou nesporné a vycházejí především z distribuce vozů Audi, Bentley, Bugatti, Porsche, Lamborghini, MAN, Scania, SEAT a Škoda Auto.  Kromě bohaté přehlídky vozů různých typů a značek, představuje galerie také objekty, fotografie a vzácné dokumenty, které dokládají dvou set letou historii společnosti D'Ieteren.

Výstava 120 let úspěchů značky Laurin & Klement / ŠKODA - Belgická premiéra nového Superbu

 

Výstava 120 let úspěchů značky Laurin & Klement / ŠKODA - Belgická premiéra nového Superbu

 

skoda