česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: France 24
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgický farmaceutický průmysl v neustálém rozkvětu

Belgie nepřestává rozvíjet svůj farmaceutický průmysl zaměstnávající přes 35 000 lidí, do kterého investuje přes 10% ročního HDP. Tento rok farmaceutický sektor představil revoluční novinku v oblasti antikoncepce, která získala nejprestižnější belgické ocenění za průmyslovou inovaci Essencia Innovation Award. Jedná se o nový typ antikoncepce na přírodní bázi, který by se na trhu mohl objevit již příští rok. Předpokládá se, že tento produkt bude mít velmi pozitivní dopad na belgickou ekonomiku. Belgie se momentálně řadí mezi lídry celosvětového farmaceutického průmyslu. Pro české firmy tak tato země nabízí  stabilní, dlouhodobou a výhodnou spolupráci ve farmaceutickém sektoru.

Belgie se řadí na vrchol světového farmaceutického průmyslu. Tento sektor zaměstnává v Belgii přes 35 000 lidí a každý rok toto číslo roste. Jenom za posledních pět let zaměstnanost ve farmaceutickém sektoru vzrostla o 10%. Farmacie představuje více než 10% exportu Belgie a je to jeden ze stěžejních pilířů belgické ekonomiky. Belgické univerzity a výzkumná centra spolu často úzce spolupracují, čímž se vytváří příznivé prostředí pro inovace.

Každý druhý rok se v Belgii uděluje nejprestižnější ocenění za průmyslovou inovaci Essencia Innovation Award. Letos vyhrála farmaceutická firma Mithra, která vznikla jako spin-off univerzity v Lutychu s novým revolučním produktem Estelle. Jedná se o první typ nové antikoncepce fungující na přírodním hormonu estetrol, který se přirozeně tvoří v játrech těhotných žen. Mithra úspěšně zvládla tento hormon reprodukovat a vytvořit antikoncepční metodu na přírodní bázi. Fáze klinických testů je již u konce a na 4 000 pacientkách se zjistilo, že Estelle je nejen velmi spolehlivá a bezpečná, ale má méně vedlejších účinků než jiné antikoncepční metody. Je možné, že na trhu se objeví již příští rok. „Na výrobě antikoncepce na bázi přírodního hormonu jsme pracovali 20 let a znamená to opravdovou revoluci na antikoncepčním trhu, kde se inovace nestala za posledních 80 let“, komentuje Jean-Michel Foidart, spoluzakladatel firmy Mithra a tajemník belgické Královské lékařské akademie.

Momentálně je výroba Estelle ve finální fázi a čeká se na schválení od evropských a amerických regulačních agentur. Očekává se že výroba a export tohoto produktu má velký potenciál, jelikož Estelle kompletně změní dosavadní systém užívání antikoncepce. Předpokládaný dopad na belgickou ekonomiku je ve výši 250 milionů euro během posledních tří let investic. Momentálně Mithra zaměstnává přes 200 lidí, avšak čekává nárůst pracovních pozic na 300 během příštího roku. Celosvětově trh v oblasti antikoncepce má hodnotu přes 24 milionů euro a do roku 2025 se předpokládá nárůst až na 33 milionů euro.

Další novinkou na belgickém farmaceutickém trhu jsou produkty firmy Imcyse, která se zaměřuje na léčbu cukrovky typu jedna, roztroušené sklerózy, a dalších autoimunní nemocí. Jejich produkty nyní získaly financování na klinické testy léků na zmírnění příznaků těchto nemocí.

Tyto příklady inovací udržují Belgii na vysokých příčkách celosvětového farmaceutického průmyslu. Podobné částky do tohoto sektoru investují evropští farmaceutičtí giganti jako je Německo, Finsko, Rakousko a Francie. Farmaceutické výrobky jsou pátými nejčastějšími dováženými produkty z Belgie do České republiky. Od ledna do května roku 2019 to činí 1,2 miliardy korun. Pro české firmy farmaceutický sektor nabízí dlouholetou, stabilní spolupráci s možností velkého zisku.

Autorky: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví České republiky v Bruselu, a stážistka Denisa Chvojková