česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: iStock/jotily
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie se chystá investovat do výstavby nových plynových elektráren

Belgická energetická strategie počítá s ukončením výroby elektrické energie pomocí jádra do konce roku 2025. Nahradit ji mají podle vládní koncepce plynové elektrárny. Belgická vláda předpřipravila nový mechanismus podpory investic, podle kterého má být pro belgický vnitřní trh vystavěno 5 až 10 moderních plynových elektráren s celkovou kapacitou 3 900 megawattů. Trend plynové energie tak může být dobrou zprávou pro české firmy v oboru, které hledají zahraniční příležitosti. Belgie bude vypisovat zajímavá výběrová řízení, na které se firmy již nyní mohou začít připravovat.

Belgie následuje celoevropský trend odstupování od jádra. Očekává se dvoukolové ukončení provozu jaderných elektráren v Belgii v letech 2022-23 a 2025. Po odstavení prvních reaktorů bude Belgie potřebovat výrobní kapacitu 2 000 megawattů. S ukončením provozu posledních reaktorů bude belgický vnitřní trh dohromady potřebovat výrobní kapacitu 3 900 megawattů. Na výrobu takového množství energie bude podle studie společnosti Elia zapotřebí 5 až 10 moderních plynových elektráren.

Belgická vláda proto předpřipravila nový mechanismus podpory, který má za cíl podpořit domácí i zahraniční investory k výstavbě nových plynových elektráren či k přestavbě a modernizaci starých plynových elektráren. První výběrové řízení by se mělo uskutečnit začátkem roku 2021. Vzhledem k plánovanému uzavření dvou jaderných reaktorů Doel 3 a Tihange 2 již v letech 2022 a 2023 je pravděpodobné, že významnou roli bude také hrát navrhovaná doba uvedení nových či zmodernizovaných plynových elektráren do provozu.

Zájem Belgie o výstavbu nových plynových elektráren a obnovu těch stávajících může být dobrou zprávou pro české firmy, investory a dodavatele v oboru, kteří hledají příležitosti v zahraničí. Firmy se již nyní mohou začít připravovat na plánovaná výběrová řízení, kde bude třeba komunikovat ve francouzštině či vlámštině. Navíc zaměření se na alternativní zdroje a komplexní podpora regionální i federální vlády může být inspirací pro podobné dotace a investiční příležitosti v České republice.

Autoři: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví České republiky v Bruselu, a stážista František Ješina