česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flandersmake.be
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevřené výzvy Flanders Make s termínem 16. dubna: možnosti pro zapojení českých firem do inovací ve zpracovatelském průmyslu

Flanders Make je vlámské strategické výzkumné centrum pro zpracovatelský průmysl. Hlavním cílem tohoto centra je přispět k technologickému vývoji vozidel, strojů a továren budoucnosti, a tím vytvářet přidanou hodnotu pro zpracovatelský průmysl. Flanders Make přikládá velký význam účasti na evropských výzkumných projektech. Otevřené výzvy ke spolupráci s tímto výzkumným centrem se tak stávají zajímavou příležitostí pro české firmy a výzkumné instituce, které by mohly společně vytvořit konsorcia pro žádosti o projekty z fondů EU.

Belgický region Vlámsko je již delší dobu znám pro svůj významný zájem o téma inovací s důrazem na oblast umělé inteligence a digitalizace. Vlámská vláda považuje výzkum a inovace za stěžejní oblast pro budoucnost, a proto je také ve velké míře finančně podporuje. Také iniciativa Flanders Make je podporována právě vlámskou vládou, ale také Limburským fondem a Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Z dat Flanders Make vyplývá, že v roce 2019 navázalo toto centrum nejméně 107 evropských partnerství, kde se jednalo o společný projekt a vytvoření konsorcia pro žádosti o podporu z fondů EU. Belgické firmy spolupracovaly nejvíce s partnery z Nizozemska, Německa a Velké Británie

Zajímavou příležitostí pro české firmy a výzkumné instituce se tak stává možnost spolupráce s tímto vlámským výzkumným centrem a vlámskými firmami v oblasti zpracovatelského průmyslu. Flanders Make průběžně vyhlašuje otevřené výzvy k zapojení se do projektů.

V současnosti je vyhlášeno 25 otevřených výzev s termínem pro podání projektů dne 16.4. Tyto specializované výzvy se zaměřují např. na průmyslové inovace v oblasti vývoj kontrolorů s využitím AI, optimalizace materiálů pro elektrické motory nebo integrovaný proces kontroly kvality.

Pro české firmy zabývající se aplikovaným výzkumem a inovacemi jsou tyto výzvy možností se propojit s firmami ve Vlámsku, které pracují na obdobné oblasti inovací. Dalším krokem by pak bylo formování konsorcií pro žádosti o projekty z evropských fondů. Zapojení českých firem do spolupráce může být také podpořeno z regionálních fondů pro ČR.

Flanders Make nabízí také pro české zájemce možnost individuálního posouzení jejich projektu prostřednictvím ZÚ Brusel.

Detaily výzev ke spolupráci mohou zájemci z řad firem a institucí najít na webové stránce Flanders Make v části věnované Open calls:

https://www.flandersmake.be/en/research/open-calls

Autorky: Eva Kordová, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví České republiky v Bruselu, a Jana Gyűreová, Velvyslanectví České republiky v Bruselu