česky  english 

rozšířené vyhledávání

Přehled partnerství měst a obcí ČR a Belgie

Níže najdete přehled partnerských vztahů měst a obcí ČR a Belgického království. Tento přehled není ovšem úplný vzhledem k tomu, že obce a města ani jedné ze zemí nejsou nijak povinny či nuceny své partnerské vztahy velvyslanectví příslušné země hlásit. Přesto seznam poskytuje dostatečný přehled o tom, jak rozvinuté jsou vzájemné kontakty obou zemí.

Belgie Partner v České republice
Beloeil Rýmařov
Braine l' Alleud Šlapanice (u Slavkova)
Brusel Praha
Essen Hradištko n. Vltavou
Flobecq Žďár n. Sázavou
Hal Kadaň
Hamont-Achel Vedrovice (okr. Znojmo)
Hasselt Praha 7
Herent Klenčí pod Čerchovem
Herentals Mladá Boleslav
Charleroi Praha
Izegem Zlín
Kalmthout Štěchovice (u Prahy)
Lessines Skuteč
Liege (Lutych) Plzeň
Maarkedal Horšovský Týn
Namur Příbram
Poperinge Žatec
Ronse Jablonec n. Nisou
Sint-Niklaas Tábor
Tienen Benešov u Prahy
Uccle (Brusel) Praha 6
Frasnses-Lez-Anvaing Boskovice

K výše uvedenému seznamu pár poznámek:

Velvyslanectví ČR v belgickém království nemá úplné informace o partnerských vztazích měst a obcí ČR a Belgie vzhledem k tomu, že obce a města ani jedné ze zemí nejsou nijak povinny či nuceny své partnerské vztahy velvyslanectví příslušné země hlásit.

Podle poznatků velvyslanectví byla výše uvedená partnerství uzavřena vesměs po roce 1990. Jedinou nám známou výjimkou je partnerství Žatec-Poperinge, které vzniklo již v r. 1964 díky společné ekonomické aktivitě - pěstování chmele - a které, přes výkyv v 70.-80. letech úspěšně funguje dodnes.

Počátkem 90. let přišla vlna zájmu obou stran, kdy vzniklo několik z nyní námi evidovaných partnerství. Obvykle jim napomohla náhoda a společný zájem - návštěvy, podnikání v obci, osobní vztahy / zájmy apod. Ne všechna se však udržela aktivní.

Musíme konstatovat, že bohužel některé vztahy upadaly v důsledku nezájmu našich občanů snažit se alespoň o minimální schopnost komunikace v jazyku partnera. Některé vztahy jsou "díky" tomu na neživém bodě, někde se udržely především zásluhou aktivity belgických partnerů - viz město Essen, kde již dva činovníci se naučili slušně česky, zatímco z partnerské obce se totéž opačně říct nedá. Jsou ovšem i jiné případy, platí to zejména o frankofonním Valonsku, kde vůli komunikovat v cizím jazyce neprojevila vždy dostatečně ani jedna z partnerských stran a partnerství zůstává v ojedinělých případech v důsledku toho spíše jen na papíře.

Zvýšený zájem obou stran jsme zaregistrovali v kontextu našeho vstupu do EU. Ve dvou případech z ČR byl přímo ZÚ osloven o zprostředkovatelskou misi, čehož se rád ujal, párkrát poskytoval informace zdejším obcím. Bohužel ani v případech, kdy ZÚ přímo první potřebné kroky učinil, jsme přes i opakovanou žádost nedostali zpětnou vazbu. Statisticky vzato, seznam námi evidovaných partnerství se za poslední tři roky rozšířil cca o třetinu, což má určitou vypovídací hodnotu.

Obecně lze říci, že v nám známých aktivních partnerských vztazích jsou zapojena samozřejmě příslušná zastupitelství daných partnerů na obou stranách, ale často i mnoho řadových občanů. Potěšitelné je, že mnohdy jsou z mladší či střední generace - neboli věkových kategorií, kde lze očekávat dynamičnost a perspektivu.

Domníváme se, že přes uvedené dílčí nedostatky bude trend navazování partnerství v dohledné budoucnosti pokračovat. Zájem vzbuzený naším vstupem do EU způsobuje, že řada občanů / místních politiků a měst začíná doslova a do písmene teprve ČR objevovat a zjišťovat s překvapením, jak turisticky zajímavá země to je a především jak moc toho má Belgie historicky a kulturně s ČR společného.

Žatecká delegace na dočesné v belgickém Poperinge

thumb

Do belgického Poperinge, partnerského města s chmelařskou tradicí, se na tři dny vypravila delegace ze Žatce. Od 15. do 17. září totiž Poperinge pořádalo svou dočesnou, na niž byl vypraven autobus Žatečanů. Ti tak oplatili Belgičanům jejich… více ►

Návštěva "hlavního města chmele" Poperinge

thumb

Dne 19. srpna navštívil velvyslanec Jaroslav Kurfürst "hopstad van België" (belgické hlavní město chmele) - město Poperinge, kde byl přivítán radními Loes Vandromme a Jurgen Vanlerberghe. více ►