česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kolokvium na počest Janu Patočkovi

S podporou velvyslanectví ČR a za účasti velvyslance ČR v Belgickém království Vladimíra Müllera se v sídle katolické univerzity v Lovani uskutečnilo ve dnech 24. a 25. května 2007 kolokvium na počest nejvýznamnějšímu českému filozofovi 20. století Janu Patočkovi. Kolokvium organizované „Centre d'anthropologie de l'Institut supérieur de Philosophie de l'Université catholique de Louvain“ se soustředilo na způsob, jímž Patočka rozvinul velké podněty evropského myšlení – především Husserlovu

Patočka 2S podporou velvyslanectví ČR a za účasti velvyslance ČR v Belgickém království Vladimíra Müllera se v sídle katolické univerzity v Lovani uskutečnilo ve dnech 24. a 25. května 2007 kolokvium na počest nejvýznamnějšímu českému filozofovi 20. století Janu Patočkovi.

Kolokvium organizované "Centre d'anthropologie de l'Institut supérieur de Philosophie de l'Université catholique de Louvain" se soustředilo na způsob, jímž Patočka rozvinul velké podněty evropského myšlení - především Husserlovu fenomenologii a na ni navazující Heideggerovu filosofii existence.

Kolokvium připomenulo, jak Patočka způsobem dodnes aktuálním uvažoval o dějinách a o budoucnosti lidstva v propojujícím se a mnohdy nadosobním světě, a podal základy svébytné filosofie dějin.

Kolokvium v Lovani je důkazem, že dílo Jana Patočky je předmětem živé filosofické rozpravy zejména ve francouzské a německé jazykové oblasti.

Velvyslanec Vladimír Müller ve svém vystoupení při záhajení kolokvia připomenul především roli a vliv Jana Patočky na vývoj v komunistickém Československu, jako signatáře Charty 77 a jednoho z prvních tří mluvčích (s V. Havlem a J. Hájkem). Velvyslanec připomenul v této souvislosti poslední texty Jana Patočky k Chartě 77, jimiž jí vtiskl výrazný občanský a mravní charakter.