česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

200 let od bitvy u Waterloo

Dnes je to přesně 200 let, co Napoleon a jeho vojáci utrpěli drtivou porážku u belgického města Waterloo. Bitva znamenala konec napoleonských válek. Slavného vojevůdce po ní čekalo vyhnanství na ostrově Svatá Helena, odkud se už nevrátil. Belgie u příležitosti významného výročí pořádá sérii vzpomínkových akcí, kterou zahájil britský princ Charles s manželkou Camillou.

Belgie pro turisty u příležitosti dvoustého výročí této události otevřela značenou cestu nazvanou Napoleonova cesta Valonskem. Trasa je dlouhá 94 kilometrů a umožňuje pomocí 200 tabulí, 150 památníků a řady muzeí navštívit místa, kde se slavný francouzský císař a vojevůdce zastavil před svou porážkou jižně od Bruselu 18. června 1815. Na někdejším bitevním poli byl u příležitosti 200. výročí bitvy otevřen nový Památník 1815, který oživuje mnoho technických vymožeností, zejména animované obrazy a 3D filmy.

Hlavní vzpomínkové akce k 200. výročí bitvy u Waterloo

Britský princ Charles s manželkou Camillou zahájil 18. června v Belgii sérii vzpomínkových akcí u příležitosti nadcházejícího 200. výročí bitvy u Waterloo. Následník britského trůnu podle médií odhalil před 700 hosty pomník na jednom z klíčových míst někdejšího bitevního pole, a sice na statku Hougoumont, který sloužil jako předsunutý bod britské obrany před francouzskými vojáky.

Ve stejný den se Jejich Veličenstva král a královna Belgičanů a další vrchní představitelé a diplomaté z celé Evropy účastnili slavnostního ceremoniálu dvoustého výročí bitvy u Waterloo:

"Více než bitvu chci dnes slavit usmíření," řekl na obřadu belgický premiér Charles Michel. Waterloo bylo podle něj tragickým střetem, zatímco nyní se prohlubuje evropská jednota. "Dnes slavíme vzkaz míru, harmonie a svornosti," zdůraznil premiér.

Na obřad ve Waterloo přijeli belgický král Philippe, nizozemský král Willem-Alexander, lucemburský velkovévoda Henri a bratranec královny Alžběty II. vévoda z Kentu. Představitelé tehdejších bojujících stran vložili pod jednu dobovou dělovou kouli stužky symbolizující jejich korouhve z roku 1815. Před zraky belgického krále Philippa poté položili na kouli ruce na výraz současné jednoty. Francie vyslala svého velvyslance v Bruselu.

Večer patřil zvukovému a světelnému představení nazvaném Inferno (Peklo) u tehdejšího bitevního pole.

Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude dosud největší realizovaná rekonstrukce bitvy v Evropě, která se uskuteční v pátek a sobotu za účasti 7000 figurantů, 300 koní, 100 děl na ploše 30 ha!!! Do uniforem se obléknou i členové českých vojenských spolků.
 

Od bitvy u Waterloo uběhlo přesně 200 let, Belgie pořádá řadu vzpomínkových akcí

 

Od bitvy u Waterloo uběhlo přesně 200 let, Belgie pořádá řadu vzpomínkových akcí