česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k teroristickým útokům v Paříži

Ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje sérii brutálních teroristických útoků na civilisty, které se odehrály v noci 13. listopadu na několika veřejných místech v Paříži. Plně podporujeme francouzskou vládu a opatření, které přijala pro řešení této otřesné a tragické události.

Vyjadřujeme nejhlubší soustrast rodinám všech obětí a jsme šokováni i počtem zraněných. Francie je kolébkou demokracie a blízkým přítelem. Česká republika je ve chvíli  její další těžké zkoušky plně na straně Francie a hodnot, které zosobňuje.

V souvislosti s útoky byl v zemi vyhlášen stav nouze a zavedeny systematické kontroly na všech hraničních přechodech (občané ČR mohou do země i nadále cestovat s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem). Letiště zůstávají v provozu a zajištěno je i železniční spojení. Vláda vyhlásila třídenní smutek. Byla zakázána veřejná shromáždění a uzavřeny školy a některá muzea. Pařížská policie doporučuje omezit pohyb po městě na minimum.

Francouzské úřady zatím nepotvrdily, že by mezi oběťmi byli i čeští občané. Ministerstvo zahraničních věcí je nadále v kontaktu s francouzskými úřady, situaci pozorně sleduje a vyhodnocuje.

Občanům ČR, kteří se v Paříži nacházejí, doporučujeme dbát maximální opatrnosti, vyhýbat se jakýmkoliv místům s větší koncentrací osob a důsledně se řídit všemi pokyny bezpečnostních orgánů.

Občanům ČR, kteří mají v plánu účastnit se kulturní, sportovní či jiné obdobné akce, doporučujeme ověřit jejich konání předem u pořadatele.

Občané ČR, kteří se zaregistrovali do databáze DROZD, budou pravidelně kontaktováni.