česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Story of Interhelpo

10. prosince 2015 se na Velvyslanectví ČR v Bruselu uskutečnila výstava fotografií z počátků Interhelpa připravená Kyrgyzským velvyslanectvím v Bruselu, Velvyslanectvím ČR v Bruselu a Velvyslanectvím SR v Bruselu ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu.

Interhelpo bylo průmyslové dělnické družstvo esperantistů a idistů, založené v květnu 1923 v Žilině, na pomoc budování socialismu v sovětském Kyrgyzstánu. V letech 1925 až 1932 odjelo ze železničních stanic Žilina a Brno celkem 1078 osob (407 členů družstva a 671 rodinných příslušníků) ve čtyřech transportech s vírou, že budují nový lepší svět.

Interhelpo se také jmenoval jazyk, kterým hovořili členové družstva. Ti věřili, že řečí jejich nové vlasti bude esperanto. Ve skutečnosti se však nakonec jednalo o „spontánní esperanto“, ve kterém se stala základem slova z esperanta, z jazyků družstevníků (česká, slovenská, německá, maďarská, rusínská) a slova kyrgyzská, uzbecká, ruská, ukrajinská, ujgurská, tádžická a tatarská.

Zajímavým faktem je, že známý politik Pražského jara Alexander Dubček byl rovněž účastníkem Interhelpa. Společně se svými rodiči strávil v Kyrgyzstánu 8 let svého dětství.

Průmyslové dělnické družstvo Interhelpo budovalo v Kyrgyzstánu socialismus a v zaostalé zemi položilo základy průmyslu a moderního zemědělství. Nová sovětská vlast se jim ale vzápětí odvděčila perzekucemi, mnozí členové družstva skončili na popravišti a v pracovních táborech.

Dokumentární film ČT Interhelpo - Historie jedné iluze

Story of Interhelpo

 

Story of Interhelpo

 

 

Story of Interhelpo