česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Belgii platí stále třetí bezpečnostní stupeň

V souvislosti s novým vyhodnocením bezpečnostní situace (OCAM, 28. prosince) a s ohledem na probíhající soudní vyšetřování je na území Belgie i nadále zachován třetí bezpečnostní stupeň.

Belgická policie oznámila 29. prosince zadržení dvou osob podezřelých z organizace teroristických útoků, které měly být provedeny v době novoročních oslav na některém ze symbolických míst v Bruselu.

Belgický orgán pro analýzu ohrožení (OCAM) posléze upřesnil vyhlášený bezpečnostní stupeň jako: "možné a pravděpodobné ohrožení směřující prosti bruselskému náměstí Grande Place, centrálnímu komisariátu na ulici Marché au Charbon, vojákům v uniformě a policistům ve službě v bruselské aglomeraci".

Novoroční ohňostroj v centru Bruselu byl z bezpečnostních důvodů zrušen.

Vyhlášený stupeň ohrožení 3, který znamená "možné a pravděpodobné ohrožení" by měl platit pro celé území Belgie nejméně do příštího týdne.

Aktuální zůstávají stále následující bezpečnostní opatření: doporučujeme občanům České republiky při pobytech na území Belgie dbát zvýšené opatrnosti a řídit se pokyny bezpečnostních orgánů, zejména na místech s větší koncentrací osob. Doporučujeme sledovat oficiální informace.

Ministr vnitra Jan Jambon v tisku avizoval další dlouhodobá opatření namířená proti hrozbě teroristických útoků.