česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva „hlavního města chmele“ Poperinge

Dne 19. srpna navštívil velvyslanec Jaroslav Kurfürst "hopstad van België" (belgické hlavní město chmele) - město Poperinge, kde byl přivítán radními Loes Vandromme a Jurgen Vanlerberghe.

Poperinge je město v belgické provincii Západní Flandry ve vlámském regionu s bohatou historií. Oblast je známá především pěstováním chmele a výrobou krajek.

Oficiální návštěva tohoto krásného města zahrnovala setkání na radnici, velmi zajímavou prohlídku chmelařského muzea, návštěvu festivalu umění Watou a byla zakončena prohlídkou pivovaru St. Bernardus pod odborným "dohledem krále chmele", prof . Denise de Keukeleire, v příjemné společnosti jeho manželky, paní Annemie Renilde Loeckx, bývalé velvyslankyně Belgie v České republice a Prof. Erika de Clercqa z lovaňské univerzity.

Partnerským městem Poperinge je od roku 1964 královské město Žatec. Na počest partnerství bylo v Žatci dokonce jedno z nejnovějších náměstí pojmenováno náměstí Poperinge. Obě partnerská města pevně spojuje právě chmelařská tradice.

V září 2014 proběhly v městě Poperinge slavnosti chmele, které se konají pravidelně jednou za tři roky. Tehdy se těchto slavností zúčastnilo i 50 žateckých občanů, u příležitosti 50. výročí spolupráce města Žatec a Poperinge. Obě tato města spojuje nejen chmelařská tradice, ale i výměnné pobyty mládeže v minulosti.

V Poperinge proběhly oslavy výročí obou partnerských měst, u této příležitosti byla starostkou města Žatec Zdeňkou Hamousovou a starostou města Poperinge Christofem Dejaegherem podepsána listina o jubilejním setkání.

V průběhu oslav je tradičně volena "Královna chmele", která musí mimo jiné prokázat znalost vlámštiny, angličtiny a kvůli partnerství s českým Žatcem, dokonce i základy češtiny. Vyvrcholením oslav v Poperinge je pak průvod alegorických vozů a orchestrů, kde se v roce 2014 úspěšně prezentoval i žatecký spolek Chmelobrana.

Zástupci města Poperinge se pak každoročně účasní žatecké dočesné.