česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

21. července - Národní den Belgie

Dne 21. července slaví Belgie svůj Národní den, jež je jedním ze 12 státních svátků, které  tato země tradičně slaví. Původ státního svátku nalezneme v roce 1831, kdy Leopold I. složil přísahu na belgickou ústavu.

Král Leopold I. se zapsal do evropské historie svými vojenskými úspěchy i diplomatickým uměním. Narodil se 16. prosince 1790 jako potomek velmi rozvětveného rodu sasko-koburských vévodů.

V roce 1830 evropské velmoci nabídly Leopoldovi řecký trůn, ale on po dlouhém uvažování nabídku odmítl. O rok později však přijal nabídku belgických stavů a byl 4. června 1831 zvolen belgickým králem. Leopold I. se vzdal svých příjmů, občanství a titulů ve Velké Británii a v červenci převzal vládu v Bruselu. Ústava, kterou Belgičané Leopoldovi předložili, zcela jasně definovala královy kompetence. A byla natolik liberální, že ji Leopold mohl jen stěží odmítnout. Den podepsání ústavy, 21. červenec 1831, představuje důležité datum belgické historie a je dodnes slaven jako belgický státní svátek (Belgický král Albert II. např. k výročí dne belgické nezávislosti 21. července 2013 odstoupil z funkce a králem Belgičanů se stal současný panovník Philippe).

Každoročně jsou v den svátku ulice Bruselu oděny do barev černé, žluté a červené a nabízejí široké spektrum oslav a doprovodných akcí:

Program zahajuje slavnostní koncert a ples v podvečer 20. července. Samotný Národní den je zahájen 21.července dopoledne tradičním Te Deum v katedrále svatého Michaela a Guduly v Bruselu za přítomnosti královské rodiny a dalších vysokých hodnostářů. V odpoledních hodinách následuje vojenská a civilní přehlídka a festival v Královském parku. V průběhu dne je rovněž možné zúčastnit se řady prohlídek muzeí, kostelů či prostor vládních budov, jež jsou při této příležitosti zpřístupněny veřejnosti.

Na náměstí Place du Jeu de Balle je pořádána večere jejíž menu nabízí tradiční belgické hranolky a mušle. Národní den je zakončen v pozdních večerních hodinách na náměstí Place des Palais v Bruselu slavnostním ohňostrojem.

KOMPLETNÍ PROGRAM 21.7.2015

21. července - Národní den Belgie

 

21. července - Národní den Belgie