česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na Evropské dialogy Václava Havla 2016

Velvyslanectví České republiky v Bruselu, České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení České republiky v Bruselu, Goethe Institut a Knihovna Václava Havla si Vás dovolují srdečně pozvat na konferenci „Havel´s Power of the Powerless: How can the EU connect better with its people“, která se koná pod záštitou pana Pavla Svobody, poslance evropského parlamentu, a paní Věry Jourové, eurokomisařky. Konference, pořádaná v rámci projektu Evropské dialogy Václava Havla, se uskuteční v úterý 8. listopadu 2016 od 18:00 do 20:30 v Evropské Komisi v Bruselu, posluchárně Breydel.

Tato konference si klade za cíl pokračovat v debatě o Evropě a tímto přispět k diskuzi v kontextu narůstající nedůvěry evropských občanů v Evropskou Unii a s ní spojenou krizí.

Jedním z odkazů Václava Havla bylo jeho občanské zapojení založené na smyslu pro odpovědnost vůči budoucnosti společnosti a země, do které patří. Jakožto hrdý Evropan zdůrazňoval nutnost propojení státu a jeho institucí i obyvatel. Pro Václava Havla byla politika nikdy nekončící a významný dialog, který je srovnatelný s divadelním dílem.

Narůstající nespokojenost v zemích Evropské Unie spojená s projevy populismu, zmatení a emocionality ve veřejných projevech vedla ke krizi důvěry evropských občanů v budoucnost unie, která vyvrcholila referendem o odchodu Velké Británie z EU. Jednou z reakcí je nutnost přehodnocení politiky EU týkající se propojení institucí a členských států, politiky a občanské společnosti nebo elit a řadových občanů.

Zapojení občanů do mezinárodní politiky je důležitou součástí Evropské politiky a konference si tak klade za cíl odpovědět na následující otázky: „Jak se může EU přiblížit lidem a chránit se tak od populismu? Jaké příběhy očekávají Evropané od EU? Jak mohou Evropští lídři a instituce zlepšit dynamiku? Jak vyslovit všeobecné obavy a uklidnit občany?“

Konference proběhne v angličtině.

Organizátory akce jsou: Knihovna Václava Havla, Stálé zastoupení České republiky při EU, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, České centrum v Bruselu, Goethe Institut.

Kdy: 8. 11. 2016, 18:00 – 20:30, registrace začíná v 17:45

Kde: Posluchárna Breydel, Avenue d‘Auderghem 45, Brusel

Registrace povinná před 4. 11. 2016, 12:00 (poledne) na: petrakova@czech.cz

Účastníci, kteří nemají přístup do EK či Rady EU musí k rezervaci připojit následující informace: Jméno, příjmení; datum narození a číslo OP/cestovního pasu.

PROGRAM: Evropské dialogy Václava Havla 2016: „Havel´s Power of the Powerless: How can the EU connect better with its people“ (PDF, 2 MB)

Evropské dialogy Václava Havla 2016: „Havel´s Power of the Powerless: How can the EU connect better with its people“