česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropské dialogy Václava Havla 2016

Velvyslanectví České republiky v Bruselu, České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení České republiky v Bruselu, Goethe Institut a Knihovna Václava Havla uspořádali 8. listopadu konferenci „Havel´s Power of the Powerless: How can the EU connect better with its people“.

Konference byla pořádána v budově Evropské komise v Bruselu, posluchárně Breydel v rámci projektu Evropské dialogy Václava Havla pod záštitou pana Pavla Svobody, poslance evropského parlamentu, a paní Věry Jourové, eurokomisařky.

Jedním z odkazů Václava Havla bylo jeho občanské zapojení založené na smyslu pro odpovědnost vůči budoucnosti společnosti a země, do které patří. Jakožto hrdý Evropan zdůrazňoval nutnost propojení státu a jeho institucí i obyvatel. Pro Václava Havla byla politika nikdy nekončící a významný dialog, který je srovnatelný s divadelním dílem.

Zapojení občanů do mezinárodní politiky je důležitou součástí Evropské politiky a konference si tak kladla za cíl odpovědět na následující otázky: „Jak se může EU přiblížit lidem a chránit se tak od populismu? Jaké příběhy očekávají Evropané od EU? Jak mohou Evropští lídři a instituce zlepšit dynamiku? Jak vyslovit všeobecné obavy a uklidnit občany?“

Konferenci uvedli Věra Jourová (Eurokomisařska pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví), Pavel Svoboda (Poslanec evropského parlamentu), Martin Povejšil (Stálý představitel ČR při EU) a Jaroslav Kurfürst (velvyslanec ČR v Belgii).

Hosty konference byli Karel Schwarzenberg, Markus Meckel, Martin Bútora, Herman Van Rompuy, Ana Palacio a Jiří Přibáň. Večerem provázel Michael Žantovský.

Evropské dialogy Václava Havla 2016: „Havel´s Power of the Powerless: How can the EU connect better with its people“