česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kateřina Hončová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Debata o česko-belgické vědecké spolupráci

Ve čtvrtek 21. září 2017 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bruselu, CZELO, České centrum v Bruselu a Leuven University Press spolu se Zastoupením hl. m. Prahy při EU unikátní vědeckou debatu v Pražském domě v Bruselu.

Na šedesát hostů večera uvítala paní Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance, která krátce uvedla fascinující příběh česko-belgické vědecké spolupráce. V rámci večera autorka Renilde Loeckx-Drozdiak, bývalá belgická velvyslankyně v ČR, představila svou knihu s názvem “Cold War Triangle; How Scientists in East and West Tamed HIV”. Kniha mapuje začátky a vývoj unikátního výzkumu mezinárodní skupiny vědců a mimo jiné odkrývá příběh Antonína Holého a jeho kolegů, kteří navzdory politickým a ideologickým rozporům v průběhu studené války dokázali přijít s jedinečnými objevy na poli biochemie.

Následná diskuze týkající se nejen objevu antivirotik pro léčbu HIV, ale i budoucnosti české biomedicíny, proběhla za přítomnosti několika význačných hostů z řad mezinárodních vědeckých institucí z oblasti medicíny a biochemie. Debatu moderovala Jitka Pánek Jurková, nová ředitelka Českého centra v Bruselu. Čestným hostem diskuze byl emeritní profesor KU Leuven a významný belgický vědec, lékař a biolog Erik de Clercq,  který od 70. let úzce spolupracoval s předním českým vědcem Antonínem Holým na vývoji řady antivirotik, dodnes využívaných při léčbě HIV a dalších vážných onemocnění.

O současnosti a budoucnosti Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV), hovořil Martin Fusek, zástupce ředitele pro strategický rozvoj ÚOCHB.

Akce se konala pod záštitou velvyslance Jaroslava Kurfürsta.

Foto: Kateřina Hončová

DEBATA: Česko-belgická vědecká spolupráce: How scientists bridged the Cold War divides

Foto: zleva Martin Fusek, Erik de Clercq, Jitka Pánek Jurková

DEBATA: Česko-belgická vědecká spolupráce: How scientists bridged the Cold War divides

Foto: zleva Tamara Katuščák, Erik de Clercq, Iva Křenová, Jana Gyüreová (stážistky ZÚ Brusel)

DEBATA: Česko-belgická vědecká spolupráce: How scientists bridged the Cold War divides