česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s belgickou senátorkou Cindy Franssen

Senátorka Cindy Franssen, ředitelka skupiny přátel České republiky a Slovenska při Belgické národní skupině v Meziparlamentní unii, přijala ve středu 10. května 2017, J.E. Jaroslava Kurfürsta, Velvyslance České republiky a jeho slovenského kolegu, J.E. Stanislava Valla, spolu s jejich zástupkyněmi, paní Tamarou Katuščák a paní Kristinou Hauserovou.

Belgická národní skupina reprezentuje belgický Federální parlament (Sněmovnu reprezentantů a Senát) v  Meziparlamentní unii (MPU). K tomuto dni bylo v Belgické národní skupině v Meziparlamentní unii vytvořeno 71 bilaterálních parlamentních skupin přátel jejichž cílem je podporovat navazování a prohlubování kontaktů se členy parlamentů ostatních zemí.

Účelem středečního setkání byla diskuze o možnostech oslavy 100. výročí od založení Československa v říjnu 1918 a 50. výročí od vpádu sovětských okupačních vojsk do Československa v srpnu roku 1968, která by se měla uskutečnit v prostorách belgického Federálního parlamentu v roce 2018.

Belgii a Českou republiku spojuje, kromě jejich rozlohy a zeměpisné polohy mezi dvěma velkými evropskými mocnostmi, jejich historie, kdy obě země musely odolávat nadvládě a čelit vpádům ostatních národů. Také na konci první světové války v roce 1918 byla Belgie jednou z prvních zemí, která uznala nezávislost Čekoslovenska. Během druhé světové války, když byla území obou zemí okupována německou armádou, byly vlády jak Československa tak i Belgie přesunuty do Londýna. Jak o tom svědčí mnohé dobové dokumenty, Belgie také neochvějně podporovala Československo v jeho rezistenci proti vpádu sovětských vojsk na československé území za účelem potlačení Pražského jara v roce 1968.