česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ULiège-Photo: M. Houet 2017
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva Kosmického centra v Lutychu

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 navštívila Tamara Katuščák, Chargé d´Affaires, a. i., v doprovodu honorárního konzula Serge Mantovaniho Kosmické centrum v Lutychu.

Ve vědeckém parku Univerzity v Lutychu přivítal delegaci prof. Pascal Leroy, zástupce rektora, který představil činnost univerzity a její nejvýznamnější obory a cíle. Tamara Katuščák při zahájení návštěvy poblahopřála ke dvoustému výročí založení univerzity, která je jedinou státní frankofonní univerzitou v Belgii. 

Profesor Pierre Rochus zastupující generální ředitelství Kosmického centra (Centre Spatial de Liège/CSL) delegaci obeznámil s činností vědeckého střediska, které vzniklo již v roce 1959 z Institutu astronomie a astrofyziky při univerzitě v Lutychu (původně známé jako „IAL Space“). CSL, působící ve vesmírných nástrojích a inženýrství kosmických systémů aktivně již od 60. let, je celosvětově uznáváno především jako Centrum excelence v oblasti optiky.

Profesor Rochus neopomněl ve své prezentaci zmínit významné české vědce a spolupracovníky (ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře, předsedu České astronomické společnosti Petra Heinzela a Stanislava Gunára ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu) a zdůraznil také významné projekty, na jejichž realizaci se podílely nebo podílejí české firmy a vědci (vědecká zařízení české výroby na satelitu Proba-2, Proba-3 a Solar Orbiter).

Hlavním tématem návštěvy bylo kromě česko-belgické vědecké spolupráce v oblasti velkých vesmírných projektů také posílení vzájemných vztahů v oblasti výzkumu a vzdělávání: pod hlavičkou Univerzity v Lutychu  v současnosti funguje celkem 11 fakult, které navštěvuje 23.000 studentů 126 různých národností. Univerzita má v současné době uzavřeno na 1.300 vědeckých dohod a na její půdě vznikne více než 4.400 vědeckých publikací ročně. CSL pak zaměstnává přibližně 100 vysoce kvalifikovaných pracovníků včetně 60% inženýrů a absolventů magisterských či doktorských studií a obrat CSL se pohybuje kolem 11-12 milionů EUR ročně.

Více fotografií