česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kateřina Hončová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení Kolokvia „Moc intelektuálů, moc bezmocných“

V pondělí 4. 12. 2017 proběhlo v paláci Královské akademie v Bruselu slavnostní zahájení unikátní vědecké konference připomínající odkaz Václava Havla a Charty 77.

Dvoudenní kolokvium zahájili tajemník Královské akademie Hervé Hasquin, za Velvyslanectví ČR v Bruselu Tamara Katuščák, Chargé d´Affaires, a.i., a dále bývalý český diplomat Karel Kovanda. Hlavní částí večera byla přednáška prof. Jana Rubeše: "Václav Havel, Moc bezmocných".

V úterý 5. prosince proběhla k tématu řada zajímavých přednášek a debat za přítomnosti významných hostů: KOLOKVIUM, Moc intelektuálů, moc bezmocných - program (PDF, 2 MB)

Cílem kolokvia, které Královská akademie uspořádala ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bruselu a Collège Belgique, bylo připomenout si, jakou roli hrají intelektuálové v diktátorských společnostech, stejně tak jaké nebezpečí představuje totalitní moc v dnešních společnostech, stojících často na pokraji krizových situací. Jakou roli skutečně hrají intelektuálové v boji proti totalitě? Parafrázujeme-li Václava Havla – do jaké míry představují "moc bezmocných?" Jak se můžeme poučit z odvážných činů některých intelektuálů, na rozdíl od zbabělosti mnoha dalších?

Zahájení Kolokvia "Moc intelektuálů, moc bezmocných" v bruselské Královské akademii