česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tamara Katuščák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace Senátu Parlamentu České republiky navštívila Belgii

Ve dnech 2. až 4. října 2018 připravilo Velvyslanectví ČR v Bruselu bohatý program pro delegaci Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky. Hlavním cílem návštěvy bylo českým senátorům umožnit setkat se s belgickými zástupci vládních institucí a odborníky na terorismus, bezpečnost a obranu. Senátoři si nicméně připomněli i v Belgii padlé československé vojáky a sté výročí založení Československa.

Senátní delegaci vedl pan předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan, součástí delegace byl místopředseda výboru Hassan Mezian, člen výboru Tomáš Czernín a odborný poradce výboru Lukáš Vacík. Delegaci doplnila zástupkyně Senátu PČR při Evropském parlamentu Terézie Písařová a celou dobu ji doprovázel za Velvyslanectví České republiky v Bruselu pan velvyslanec Jaroslav Kurfürst a jeho zástupkyně paní Tamara Katuščák.

Návštěva  Belgie byla zahájena pracovním obědem s Koenem Metsu, předsedou Výboru pro terorismus při Federálním parlamentu Belgického království. Během prvního dne měla dále delegace možnost navštívit Vlámský parlament, setkat se s předsedkyní Výboru pro deradikalizaci paní Nadiou Sminate a ředitelkou Vlámského mírového institutu Tinnou Destroooper. Obě strany si vzájemně vyměnily zkušenosti v otázkách deradikalizace, terorismu a bezpečnosti. Ještě týž den senátní delegace navštívila novou budovu velitelství NATO, sídlícího v blízkosti letiště Zaventem, kde se její členové setkali s velvyslancem ČR při NATO Jiřím Šedivým.

Druhý den návštěvy zamířila delegace do pobřežní oblasti západních Flander, konkrétně do městečka De Panne. Po přívětivém přijetí starostkou Anne Vanheste v budově radnice se senátoři spolu s doprovodem vydali  na hřbitovy De Panne a Adinkerke, kde jsou pochováni vojáci z první i druhé světové války, včetně 40 příslušníků Československé samostatné obrněné brigády. Památku obětí obou konfliktů uctili členové delegace položením květin na hroby padlých vojáků a minutou ticha. Večer následovala v Bruselu podnětná diskuse s ředitelem Královského institutu pro mezinárodní vztahy EGMONT Marcem Ottem a odborníkem na boj proti terorismu a radikalizaci Thomasem Renardem. Den byl zakončen účastí na koncertu Pražského filharmonického sboru, který ve spolupráci s Vlámským symfonickým orchestrem a vybranými českými sólisty představil Glagolskou mši Leoše Janáčka. Výjimečné hudební představení, které se uskutečnilo v prestižní bruselské koncertní síni BOZAR, bylo jedním ze čtyř koncertů, jež Pražský filharmonický sbor představil na letošním belgickém turné uspořádaném ke stému výročí založení Československé republiky a devadesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka.

Poslední den programu čekaly na senátní delegaci návštěvy Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva obrany Belgického království. S belgickými odborníky čeští senátoři probírali právě bezpečnostní a obranné otázky v EU a NATO. Vzájemně si představili pohledy obou zemí na možnosti snižování nelegální migrace a v rámci společné unijní obrany i náhledy na nástroj Permanentní strukturované spolupráce se zkratkou PESCO. Na ministerstvu obrany mimo jiné přišla řeč i na současné bezpečnostní výzvy, probíhající operace v rámci NATO a belgický pohled na hybridní hrozby a budování společné evropské armády.

Autor: David Broul, stážista Velvyslanectví ČR v Bruselu