česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Johanna Strohm, 2018
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zahájení rakouského předsednictví v Radě EU

Tamara Katuščák, Chargé d’affaires a.i., se 9. července 2018 zúčastnila slavnostního zahájení rakouského předsednictví. Akci pro bilaterální velvyslance členských států EU v Belgii ve své rezidenci uspořádala rakouská velvyslankyně Elisabeth Kornfeind.

V úvodu akce ocenila hostitelka spolupráci Rakouska s předchozí předsednickou zemí, Bulharskem a představila tři priority rakouského předsednictví, jehož mottem je "Evropa, která chrání". Jsou jimi 1) bezpečnost a migrace, 2) zachování prosperity a konkurenceschopnosti prostřednictvím digitalizace a 3) stabilita sousedství EU a přibližování se západního Balkánu a jihovýchodní Evropy k EU.

Na slavnostní zahájení předsednictví byl tradičně pozván i belgický ministr zahraničí Didier Reynders. Ve svém vystoupení informoval o aktuálních prioritách belgické diplomacie. V evropské agendě jde především o Brexit, budoucnost EU a jednání o víceletém finančním rámci. V širším vnějším kontextu je v centru pozornosti Belgie jeho nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN.