česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Daniela Vervloet
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace o V4 pro velvyslance Frankofonie v Bruselu

V úterý 10. prosince proběhlo představení zemí Visegrádské skupiny v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU. Cílem akce bylo objasnit fungování spolupráce V4 a přiblížit jednotlivé země velvyslancům zemí, které jsou součástí Frankofonie či jsou jejími pozorovateli.

Akci uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Belgii s podporou Stálého zastoupení ČR při EU, ve spolupráci s Mezinárodní organizací Frankofonie a Stálým zastoupením Rumunska při EU, jež předsedá Skupině přátel Frankofonie.

Všechny hosty přivítala Luminiţa Odobescu, stálá představitelka Rumunska při EU, která zdůraznila důležitost podpory vícejazyčnosti a učení se od sebe navzájem v kontextu oslav 30 let výročí pádu komunismu v Evropě. Velvyslanec Stéphane Lopez, stálý představitel Mezinárodní organizace Frankofonie, zmínil svůj diplomatický pobyt v Budapešti a to, jak hluboko do historie sahá spolupráce zemí střední Evropy.

Velvyslanec ČR v Bruselu Pavel Klucký z pozice předsednické země V4 vysvětlil způsob spolupráce V4 a představil priority českého předsednictví. Dále podtrhl dramatický vývoj České republiky ve 20. století a připomenul filozofický odkaz Václava Havla a relevanci jeho myšlenek pro dnešní dobu. Peter Kormúth, velvyslanec Slovenska v Belgii a Lucemburku, vysvětlil fungování Visegrádského fondu a typy projektů, které podporuje. Maďarský velvyslanec v Belgii Tamás Iván Kovács vyzdvihl atraktivitu Maďarska pro zahraniční investory díky nízký daním a celkovou dopravní i cenovou dostupnost středoevropského regionu. Zástupkyně polského velvyslance v Belgii Joanna Doberszyc – Toulsaly pak zmínila historický vývoj Polska i současné politické priority.

Jednotlivé prezentace vzbudily zájem publika, které se poté dotazovalo na možnosti replikace modelu V4 na západním Balkáně.  Diskutována byla i otázka většího propojení Frankofonie a zemí V4. Diskuse neformálně pokračovala nad českým štrůdlem a kávou, na kterou všechny pozvalo české předsednictví V4.