česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Marie-Noelle Cruysmans
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní recepce ke státnímu svátku

Dne 22. října 2019 se v Cercle Royal Gaulois Artistique & Littéraire v Bruselu uskutečnila slavnostní recepce u příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu.

Slavnostní recepci uspořádali velvyslanec České republiky v Belgickém království Pavel Klucký spolu s velvyslancem Jakubem Dürrem, stálým představitelem ČR při EU a velvyslancem Jakubem Landovským, stálým představitelem ČR při NATO. Večera se zúčastnila řada osobností z politické i kulturní sféry, vysokých představitelů evropských institucí, zahraničních ambasád a NATO.

Hosty přivítal velvyslanec Pavel Klucký, který ve svém projevu neopomněl zmínit vynikající bilaterální česko-belgické vztahy, které mezi oběma zeměmi fungují přesně 100 let. (Československé vyslanectví v Bruselu zahájilo svou činnost 21. září 1919, kdy první vyslanec ČSR Karel Mečíř odevzdal své pověřovací listiny belgickému králi). Promluvil rovněž o dalších, pro Českou republiku významných výročích, která připadají na rok 2019: oslavy třiceti let od pádu komunismu v roce 1989, 15 let od vstupu ČR do Evropské unie i 20 let od vstupu do Severoatlantické aliance. V reflexi na aktuální společenské události svůj proslov zakončil citací z Havlových "Dopisů Olze".

Součástí večera byla i krátká taneční performace předního představitele českého současného tance Jaro Ondruše na téma svoboda, v choreografii Věry Ondrašíkové. Autorem zvukové stopy, která velmi silně evokovala události 17. listopadu 1989 (například reprodukcí zvuku zvonění klíčů), byl český hudební skladatel Filip Míšek.

Recepce se uskutečnila za podpory Českého centra v Bruselu a Zastoupení Jihomoravského kraje při EU. Sponzory večera byla ČEZ Group, Sazka Group a EP Holding.

Galerie


Recepce ke státnímu svátku 2019