česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tony Maeckelberghe
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec ČR v Bruselu podepsal nový program spolupráce mezi Českem a Vlámskem

Dne 12. prosince 2019 podepsali velvyslanec České republiky v Belgii Pavel Klucký a generální tajemnice ministerstva zahraničí Vlámského parlamentu Julie Bynens Program o spolupráci mezi Českou republikou a vlámskou vládou pro období 2019 – 2021. V rámci tohoto programu bude podpořena například spolupráce v oblasti vědy, kultury, vzdělávání, ale i veřejné správy a cestovního ruchu. 

Nový program spolupráce navazuje na předcházející program, který rovněž podporoval oblast vědy, výzkumu a inovací. Bude podporován vzájemný kontakt mezi vědeckými institucemi, univerzitami a správami, které mají na starosti politiku v oblasti vědy a technologických inovací.

V rámci vzdělávání bude i nadále pokračovat výměna informací o studijních programech, struktuře a organizaci vzdělávacích systémů a možnostech nabízených vysokoškolskými institucemi v obou zemích. Za účelem podpory studia a kultury obou jazyků budou obě strany nabízet možnost stipendia na letních jazykových kurzech. Co se kultury týče, chtějí česká i vlámská strana posílit spolupráci v oblasti kinematografie, vzhledem k bohaté tradici animovaných filmů v obou zemích si budou obě země vyměňovat informace a prozkoumají možnost spolupráce. Prioritou zůstává podpora filmových festivalů. Bude podpořena spolupráce v oblasti amatérského umění i překlad české literatury do nizozemštiny.

Česko i Vlámsko chtějí klást také velký důraz na životní prostředí, stav ovzduší, spolupráci a předávání si know-how mezi institucemi a výzkumnými centry pohybujícími se na poli biotechnologií. K navázání kontaktů a výměně informací a poznatků budou vyzváni také odborníci na životní prostředí, energetiku a přírodu. Sdílení informací bude probíhat i v oblasti veřejné správy, a to konkrétně v oblasti řízení lidských zdrojů, politiky rozmanitosti a integrační politiky, vzájemnému vztahu s úřady na lokální úrovni, v organizaci voleb a správní kontrole.