česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dáša Kneřová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den památky Jana Palacha v Bruselu

16. ledna 2020 uctil velvyslanec ČR Pavel Klucký památku Jana Palacha a u příležitosti 51. výročí sebeupálení tohoto mladého studenta, který se stal symbolem boje za svobodu a demokracii, položil květiny k Palachovu pomníku v Bruselu.

Pomník Jana Palacha byl v bruselské městské části Woluwe-St-Pierre slavnostně odhalen 16. ledna 2001, tedy přesně 32 let po sebeupálení mladého studenta na Václavském náměstí v Praze. Belgičané tím vyjádřili, že smysl a význam tohoto činu nebyly zapomenuty: "Jan Palach nechtěl, aby se jeho spoluobčané smířili se sovětským jařmem, s parním válcem normalizace," řekl tehdy v krátkém projevu starosta Jacques Vandenhaute. "Čin, který Palachovi přinesl smrt, měl obrovský ohlas mezi obyvatelstvem." Vztyčení pomníku označil Jacques Vandenhaute za "připomínku toho, že smyslem lidské oběti Jana Palacha byla svoboda; Palach se tak stal dojemným symbolem doby pro naši mládež".

Palachova busta ze sliveneckého mramoru je umístěna na vysokém podstavci, podél něhož se plazí kované symboly plamene. Akademický sochař František Janda ji daroval českému velvyslanectví v Belgii u příležitosti 30. výročí upálení Jana Palacha s cílem najít důstojné umístění. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci mezi Velvyslanectvím ČR v Bruselu a radnicí Woluwe-Saint-Pierre, byla k umístění busty vybrána právě bruselská čtvrť Woluwe-Saint-Pierre. Socha se nachází v blízkosti zastávky Chant d´Oiseau na rozhraní ulic Parvis des Franciscains a avenue de l'Atlantique a Velvyslanectví ČR v Bruselu zde pořádá každoroční pietní vzpomínku na Jana Palacha.

Den památky Jana Palacha v Bruselu