česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: EC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na sledování zahájení Konference o budoucnosti Evropy v ČR

Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky a Kanceláří Evropského parlamentu v ČR Vás zve na sledování slavnostní zahájení Konference o budoucnosti Evropy v České republice dne 3. června 2021 od 16:00 do 18:00.

Celou událost bude možné sledovat online na adrese https://ec.europa.eu/czech-republic/news/COFE2021_cs a také na facebookových stránkách pořadatelů.

Půjde o moderovanou diskusi významných osobností a zástupců občanské společnosti. Svou účast potvrdili Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, Dita Charanzová a Marcel Kolaja, místopředsedové Evropského parlamentu, Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti, Mikuláš Bek, předseda Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR, Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, Vlado Bartovic, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, Ondřej Houska, novinář, Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy Youth Speak Up a sociolog Martin Buchtík. Moderátorkou bude Jolana Voldánová.

Všechny osobnosti budou odpovídat na 10 otázek o budoucnosti Evropy a roli České republiky v Evropské unii. Dotazy předem zformuluje kolegium 100 reprezentativně vybraných občanů ČR rozdělených do 10 skupin.

Na úvodní akci navážou regionální diskuze pořádané sítěmi Eurocenter a Europe Direct ve všech krajských městech. První tři debaty proběhnou online na facebookových profilech Eurocenter: 7. 6. v Plzni, 15. 6. v Pardubicích a 17. 6. v Ostravě. Další budou následovat po letní přestávce. Více informací o těchto akcích naleznete na portálu Euroskop.cz.

Konference o budoucnosti Evropy

Konference o budoucnosti Evropy je celoevropský projekt, který byl zahájen 9. května letošního roku u příležitosti Dne Evropy. Příspěvky ze všech akcí souvisejících s konferencí budou shromažďovány na jediném místě, kterým je digitální platforma. Konečný výsledek konference bude představen ve zprávě společnému předsednictví, jež se rovněž objeví na vícejazyčné platformě. Představitelé Komise, Rady a Evropského parlamentu následně co nejdříve rozhodnou, jak na tuto zprávu v rámci svých pravomocí a v souladu se smlouvami EU navážou.
 
„Občané musí být v samém centru našich politických opatření. Proto si přeji, aby všichni Evropané aktivně přispěli ke Konferenci o budoucnosti Evropy a hráli klíčovou úlohu při stanovování priorit Evropské unie. Naši zítřejší Unii můžeme vybudovat jen společně.“

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

„Tato konference je pro lidi. Obyčejné lidi. Pro ty, kdo v EU denně pracují, studují a žijí a od Unie chtějí řešení svých problémů. Evropa není jen pro elity. Evropa patří všem.“

David Sassoli, předseda Evropského parlamentu