česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den památky Jana Palacha v Bruselu

Velvyslanec ČR v Belgii Pavel Klucký  a stálý představitel ČR při NATO velvyslanec Jakub Landovský položili dne 16. ledna 2022 květiny k pomníku Jana Palacha v Bruselu a připomněli tak 16. leden 1969, kdy se Jan Palach, tehdy pouze dvacetiletý student Univerzity Karlovy, upálil na protest proti komunistickému režimu.

Pomník byl v bruselské městské části Woluwe-St-Pierre slavnostně odhalen 16. ledna 2001, tedy přesně 32 let po sebeupálení Jana Palacha na Václavském náměstí v Praze. Belgičané tím vyjádřili, že smysl a význam tohoto činu nebyly zapomenuty: "Jan Palach nechtěl, aby se jeho spoluobčané smířili se sovětským jařmem, s parním válcem normalizace," řekl tehdy v krátkém projevu starosta Jacques Vandenhaute. "Čin, který Palachovi přinesl smrt, měl obrovský ohlas mezi obyvatelstvem." Vztyčení pomníku označil Jacques Vandenhaute za "připomínku toho, že smyslem lidské oběti Jana Palacha byla svoboda; Palach se tak stal dojemným symbolem doby pro naši mládež".

Palachova busta ze sliveneckého mramoru je umístěna na vysokém podstavci, který obklopují kované symboly plamene. Akademický sochař František Janda ji daroval českému velvyslanectví v Belgii u příležitosti 30. výročí upálení Jana Palacha s cílem najít důstojné umístění. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci mezi Velvyslanectvím ČR v Bruselu a radnicí Woluwe-Saint-Pierre byla k umístění busty vybrána právě bruselská čtvrť Woluwe-Saint-Pierre. Socha se nachází v blízkosti zastávky Chant d´Oiseau na rozhraní ulic Parvis des Franciscains a avenue de l'Atlantique a Velvyslanectví ČR v Bruselu zde pořádá každoroční pietní vzpomínku na Jana Palacha.