česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na Mezinárodním zemědělském a potravinářském veletrhu INDAGRA 2016 v Bukurešti

Veletrh Indagra v Bukurešti, který byl zahájen 2. listopadu 2016, je oborově uznávaný mezinárodní veletrh určený zemědělství a potravinářskému průmyslu. Veletrh zařízení a výrobků v zemědělství, potravinářství zahradnictví, vinohradnictví a chovu zvířat je nejprestižnější akcí svého druhu v Rumunsku.
 

Letošní 21. ročník, který se konal opětovně pod patronátem rumunského prezidenta K. Iohannise, byl zaměřen kromě hlavních komodit také na nápoje, potravinářské technologie, bezpečnost a logistiku. V prostorách veletržního areálu ROMEXPO vystavovalo celkem 720 společností z 25 zemí. Na veletrhu svými stánky byly kromě České republiky zastoupeny také další státy, např. Maďarsko, Polsko, Německo, Turecko, Nizozemsko, Francie, Srbsko nebo Bulharsko. Letošního ročníku se účastnilo 10 českých firem. V rámci společného stánku CzechTrade se představily 4 firmy: Amylo, Mikrop Čebin, Rubena a Weloveyou. Volně své exponáty a služby vystavovaly prostřednictvím svých zastoupení také další české firmy Zetor, FARMET, Eurositex, Midax Praha, AGRO CS, Mitas a Renomia.

Během slavnostního zahájení věnoval pozornost stánkům českých vystavovatelů osobně prezident K. Iohannis, který se účastnil zemědělského veletrhu společně s ministrem zemědělství A. Irimescem, předsedou Hospodářské komory Rumunska M. Darabanem a dalšími významnými hosty. Oficiálního zahájení veletrhu se účastnil také velvyslanec České republiky v Rumunsku V. Války, který se setkal s českými vystavovateli a představil jim dlouholetou tradici spolupráce mezi Českou republikou a Rumunskem a klíčovou roli zemědělského a potravinářského sektoru ve vzájemných vztazích. Mimo jiné zdůraznil, že „zemědělství bylo vždy prioritním sektorem česko-rumunské spolupráce a také dnes hraje velmi důležitou roli ve vzájemných ekonomických vztazích, obchodu a investicích“.

S ohledem na význam zemědělství a vládní podporu zemědělství a potravinářského průmyslu v Rumunsku, které jsou dle mapy aktuálních oborových příležitostí prioritní oblastí pro český export, bude přípravě české účasti na veletrhu INDAGRA 2017, který se bude konat v příštím roce ve dnech 25. až 29. října, věnována ze strany Velvyslanectví České republiky a ZK CzechTrade v Bukurešti opětovně odpovídající pozornost.

Milan Peprník, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bukurešti