česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český ministr zahraničních věcí navštívil Rumunsko

Ekonomická spolupráce, podpora českým investorům v Rumunsku a aktuální politické otázky v Evropě byly hlavním tématem jednání 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, který jednal 18. října 2012 se svým rumunským protějškem Titem Corlateanem v Bukurešti.

Oba ministři s uspokojením konstatovali, že objem vzájemné obchodní výměny ČR a Rumunska v loňském roce přesáhl 2 miliardy eur, počet českých firem, které působí v Rumunsku přesáhl pět set. Rumunsko je pro naše podnikatele zajímavé i z pohledu zahraničních investic. Vývoz ČR do Rumunska činil v loňském roce 31,7 mld. CZK, což je více než například do Číny. Ministr Schwarzenberg zvedl také otázku dluhu rumunských státních institucí vůči českým firmám, například ČEZ či Ferromet. Rumunská strana ocenila význam českých investic pro Rumunsko, zejména výstavbu největšího větrného parku v Evropě, který ČEZ staví v Dobrudži. "Málo zemí máme tak blízko, které poskytují takové příležitosti pro české podnikatele, jako je Rumunsko," uvedl Karel Schwarzenberg.


Vyjádřil také setrvalou podporu České republiky vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu. Obě země se navíc potýkají s problémem vízového vstupu pro své občany do Kanady. "V Evropské unii řešíme stále otázku volného pohybu zboží, ale zapomínáme na volný pohyb osob," zdůraznil Titus Corlatean. Oba ministři sdílejí také podporu pro integrační úsilí zemí západního Balkánu.


Po skončení bilaterálního jednání ministři Karel Schwarzenberg a Titus Corlatean společně zahájili seminář Česko - rumunské investiční příležitosti, kterého se účastní téměř stovka zástupců české a rumunské podnikatelské sféry.


Ministr Karel Schwarzenberg se v Bukurešti zúčastnil také kongresu Evropské lidové strany.