česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rudolf Opatřil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den českého jazyka v Băile-Herculane

V prosluněnou sobotu 2. října se konala v lázeňském městečku Băile-Herculane významná kulturní akce „Den českého jazyka“. Tento rumunským parlamentem uzákoněný svátek jazyka je pro českou komunitu v Banátu více než pouhý symbolický akt – je to den živého setkání v mateřském jazyce.

Akce proběhla pod záštitou zvláštní a zplnomocněné velvyslankyně Halky Kaiserové v Rumunsku, osobně byl přítomen obchodí rada Rudolf Opatřil s manželkou, organizačně zajišťoval svaz „Uniuea Democratică a Slovacilor țâ și Cehilor din România“ pod vedením předsedy svazu Štefana Boudy a lokálním zajištěním místní české lázeňské buňky.

Klíčovou roli při udržování českých tradic samozřejmě hraje rodina, nicméně bez obětavého přístupu českých učitelů by nebylo možné rozvíjet české dovednosti a pokračovat tak v odkazu předků, kteří přišli do Banátu v 19. století.

První částí dne patřila pestrá ukázka folklorního umění dětí, které nadšeně – i když samozřejmě s patřičnou trémou – představily svá pečlivě nacvičená vystoupení.

Odpoledne náleželo kulinářským tradicím, především výstavě tradičních českých koláčů. Jednotlivé banátské lokality se předháněly, které výrobky jsou nejlepší, vzhledem k tomu, že nešlo vybrat, byli vítězové všichni účastníci.

Baile Herculane jsou lázně, pomalu se budící do své původní nádhery, kterou záviděla celá Evropa. Česká přítomnost dodává místu patřičný, tolik potřebný elán.