česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
senat
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský výbor českého Senátu jednal v Rumunsku

Delegace Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu České republiky vedená jeho předsedou Miroslavem Krejčou pobývá ve dnech 8.-12. května 2013 v Rumunsku.

Čeští senátoři jednali s delegací Výboru pro evropské záležitosti Senátu Rumunska vedenou její předsedkyní Ancou Boagiu, s předsedou zahraničního výboru Senátu Petru Filipem, s předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ovidiu Silaghim, s předsedou skupiny přátel České republiky v Senátu Gheorghe Saghianem, státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí George Ciambou, státním tajemníkem Ministerstva pro evropské fondy Gabrielem Onakou a státním tajemníkem Úřadu pro energetiku Ministerstva hospodářství Mihaiem Albuleskem. Čeští senátoři byli též přijati místopředsedou Senátu Cristianem Dumitreskem.

Jednání byla zaměřena na výměnu zkušeností z práce obou parlamentů, resp. výborů a rozvoj bilaterálních vztahů zejména v ekonomické oblasti. Proběhla výměna názorů na aktuální evropské otázky s důrazem na vstup Rumunska do Schengenského prostoru, který delegace opětovně podpořila. V kontextu působení českých investorů v Rumunsku byla zvláštní pozornost věnována sektoru energetiky a zejména připravovaným změnám v oblasti obnovitelných zdrojů.

Členy delegace jsou rovněž místopředseda výboru Jaroslav Doubrava a Tomáš Grulich, který je předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.

Čeští senátoři se ve dnech 11. a 12. května zúčastní Dnů Čechů z Banátu v Bukurešti.