česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Petr Opatřil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

V obci Rovensko (Ravensca) v rumunském Banátu se v sobotu 3. srpna 2019 konal již 16. ročník Folklorního festivalu Čechů žijících v Rumunsku, který každoročně organizuje Jihobanátská filiálka Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku (DSSČR, společná slovenská a česká krajanská organizace v Rumunsku registrovaná podle příslušných zákonů). Právě v Jihobanátské filiálce DSSČR jsou sdruženy všechny české místní organizace podle jednotlivých měst či vesnic. Festival byl organizován za přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Bukurešti.

Festivalu se zúčastnil velvyslanec České republiky v Rumunsku Vladimír Války, velvyslanec Slovenské republiky v Rumunsku Karol Mistrík, zástupci Domu zahraniční spolupráce (organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR), předseda DSSČR Adrian Miroslav Merka, místopředseda DSSČR a předesda Jihobanátské filiálky DSSČR Štefan Bouda, starosta města Şopotu Nou (Nový Šopot, součástí kterého je Rovensko) Păun Baba a především čeští krajané z českých měst a vesnic v Rumunsku a mnoho českých turistů a zejména mladých lidí.

Festival se začal mší svatou v místním kostele, poté následoval průvod folklorních souborů zastupující jednotlivé české vesnice v čele s vedením krajanské organizace, starostou a hosty. Hlavní program se odehrál na pódiu, kde vystupovaly jednotlivé soubory dospělých, mládeže i dětí. Zpívaly se české lidové písně, hrála lidová muzika, tančily se lidové tance. Po skončení oficiální části začala lidová veselice až do pozdních nočních hodin, při které hrála hudební skupina k poslechu i k tanci či zpěvu. Tančilo se na náměstí a vynikající náladu nezkazilo ani deštivé počasí.

Několik dnů pobýval v Rovensku i štáb prvního programu veřejnoprávní rumunské televize TVR 1, který nenatáčel pouze folklorní festival, ale navštívil i ostatní česká města a vesnice, kde sbíral filmový materiál. Velvyslanec Vladimír Války poskytl pro televizi interview. Ve středu 14. srpna 2019 vysílala stanice TVR 1 v odpoledních hodinách v přímém přenosu půlhodinový pořad, kde ve studiu byl předseda Jihobanátské filiálky Štefan Bouda. Rozhovor byl prokládán krásnými krátkými filmy o českých obcích v Banátu, o historii a životě v nich i o samotném letošním festivalu.

A jak už to bývá, pomalu se začne organizovat příští ročník festivalu v některé z dalších českých obcí.

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019

Folklorní festival české menšiny v Banátu 2019