česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jiří Jírů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

K nedožitým 85 narozeninám Václava Havla položila 5. října velvyslankyně Halka Kaiserová květiny k jeho pamětní desce v bukurešťském parku Izvor

Dne 5. října si připomínáme nedožité 85 narozeniny posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla.  

Při této příležitosti položila velvyslankyně Halka Kaiserová květiny u pamětní desky Václava Havla v Bukurešti, která se nachází v parku Izvor v lipové aleji vysázené v roce 2012 na počest Václava Havla a všech bojovníků za svobodu a demokracii. Společně s kolegy ze ZÚ Bukurešť tak uctila jeho památku.

Český prezident Václav Havel osobně navštívil Rumunsko v roce 1994. Na státní návštěvě jednal s prezidentem Ionem Iliescem  a čestný doktorát Bukurešťské univerzity obdržel z rukou tehdejšího rektora Emila Constantinesca, který byl zanedlouho zvolen prezidentem Rumunska. Jeho vztahy s představiteli  Rumunska zůstávaly intenzivní a vřelé. Významná byla především jejich spolupráce při vytváření intelektuálních  a politických základů pro cestu obou zemí do Severoatlantické aliance a  Evropské unie.

Lipová Alej Václava Havla a všech bojovníků za svobodu a demokracii byla v parku Izvorv Bukurešti vysázená v roce 2012 v rámci Českého dne v Bukurešti. Obnovu pamětní desky i aleje v letošním roce sponzorsky podpořil ČEZ Romania.

 

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-