česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lidská práva hlavním tématem filmového festivalu One World Romania

(Archivní článek, platnost skončena 24.03.2022.)

Ve dnech 16. - 21. března 2011 se pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla a současného ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v Bukurešti konal již čtvrtý ročník festivalu dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv One World Romania.

Velvyslanec Jiří Šitler na slavnostním zahájení  festivalu 16. března 2011 připomněl postoj Václava Havla, podle něhož post-komunistické země s vlastní zkušeností s totalitním režimem mají povinnost posilovat smysl pro solidaritu, lidská práva, svobodu a důstojnost.

Ochrana lidských práv na celém světě je jednou z priorit české zahraniční politiky. Proto má festival dokumentárních filmů o lidských právech One World Romania, inspirovaný českým festivalem Jeden svět, rovněž záštitu ministra zahraničních věcí ČR.  

Během festivalu organizovaného Českým centrem v Bukurešti se v pěti  bukurešťských kinech uskutečnilo 70 projekcí a řada doprovodných akci, k vidění bylo celkem 36 filmů z celého světa. Celková návštěvnost dosáhla téměř 9 000 diváků. Filmy se promítaly v původních jazykových verzích s rumunskými a anglickými titulky a byly doplněny semináři a diskusemi s filmovými tvůrci.