česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karel Pažourek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní konference „Sto let Malé dohody (1921-2021)“

Titulescova evropská nadace a Velvyslanectví České republiky v Rumunsku uspořádaly 9. prosince 2021 v Bukurešti konferenci ke stému výročí dvoustranné vojenské smlouvy mezi Československem a Rumunskem, která se stala jedním ze základů vojensko-politického spojenectví Československa, Rumunska a Jugoslávie v letech 1921-1938. Uskutečnila se hybridní formou symbolicky v rezidenci Nicolae Titulesca, který patřil společně s E. Benešem k významným architektům společné aliance tří zemí  jihovýchodní a střední Evropy.

Téma mezinárodní konference, jíž se zúčastnili čeští, slovenští a rumunští historici, akademici a politologové bylo význam Malé dohody v meziválečném období a její odkaz pro přítomnost.

Konferenci, kterou moderoval předseda Titulescovy evropské nadace Adrian Nastase (bývalý premiér a ministr zahraničních věcí Rumunska), otevřeli generální tajemnice Ministerstva zahraničních věcí Rumunska Mihaela Camarasan a náměstek ministra obrany ČR Tomáš Kopečný. NM Kopečný vedle stabilizační role, kterou měla Malá dohoda v strategickém regionu, zdůraznil význam Malé dohody pro technologický rozvoj zbrojního průmyslu v Československu i při vybudování zpravodajské služby země. Z jeho vystoupení citujeme:

„Malá dohoda byla naší strategickou oporou proti rostoucímu tlaku Německa a Maďarska, ale také významnou obchodní aliancí. Po celou dobu trvání Malé dohody byl náš obranný export orientován právě sem (a to z 25 až 50 %). Pakt společně řešil také hospodářskou krizi, uznání SSSR či železniční propojení (bez tarifů) apod. Usiloval také o společnou celní unii a ekonomický prostor, ovšem vše hatí válka. Úspěch československého obranného exportu do států Malé dohody zapříčinil i  tehdejší (1932-37) vojenský atašé v Rumunsku, generál Heliodor Píka. Ten během svého působení získává mnoho významných kontaktů a po Mnichovu je prezidentem Benešem pověřen k organizování pobočky odboje na Balkáně s krycím názvem Dora.I přes nepřízeň osudu zůstalo Rumunsko naším strategickým partnerem (pomohlo zemi osvobodit a odmítlo nás napadnout v šedesátém osmém). Historická stopa je opravdu silná a dnešní společná (nejen) průmyslová spolupráce jenom kvete.“

Za českou stranu na mezinárodní konferenci dále vystoupili též velvyslankyně ČR v Rumunsku Halka Kaiserová, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych a historik Vojenského historického ústavu Karel Straka. Konference se zúčastnili velvyslanci a představitelé balkánských zemí.

Součástí konference bylo otevření výstavy Malé dohody z archivů MZV Rumunska a České republiky autorem výstavy Doru Liciu, ředitelem archívu MZV Rumunska. Ke konferenci o Malé dohodě byla také vydána filatelistická obálka prvního dne.

-

-

-

-