česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novoroční setkání velvyslance Vladimíra Válkyho s českými podnikateli v Rumunsku

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2018.)

V úterý 31. ledna 2017 proběhlo novoroční setkání velvyslance V. Válkyho se zástupci firem z České republiky působících v Rumunsku.
 

Slavnostní přivítání se uskutečnilo na rezidenci velvyslance a mezi účastníky byli podnikatelé z různých oblastí, např. energetiky, automobilového průmyslu, strojírenství, stavebnictví, zdravotnictví a farmaceutického průmyslu, potravinářství, právních a poradenských služeb, ale i z oblasti pojišťovnictví a bankovnictví, Česko-rumunské smíšené obchodní a průmyslové komory, zastoupení společnosti BVV Veletrhy Brno a Českého centra v Bukurešti. Příležitost setkat se přivítali i zástupci z české menšiny společně s předsedou Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku A. M. Merkou, bývalým poslancem rumunského parlamentu, a diplomaté z Velvyslanectví ČR v Bukurešti.

„My jsme tu od toho, abychom vám vytvářeli dobré podmínky“ řekl v úvodu novoročního setkání velvyslanec V. Války a vyjádřil podnikatelům velký dík za jejich přínos k rozvoji česko-rumunských vztahů. Zdůraznil, že si je plně vědom důležitosti spolupráce velvyslanectví s podnikateli, nutnosti podpory českého exportu, resp. českých exportérů do Rumunska, která je založena na oboustranné spolupráci a kvalifikovaných informacích, jimiž podnikatelé a velvyslanectví disponují. Zmínil, že za poslední rok došlo k dalšímu nárůstu zájmu firem z České republiky o Rumunsko, přičemž s některými novými zástupci měl již možnost se osobně setkat.

Velvyslanec V. Války dále zmínil, že Rumunsko si v r. 2017 připomene 10. výročí vstupu do EU. Za toto období se Rumunsko stalo významným ekonomickým partnerem a magnetem pro zahraniční investory a exportéry, včetně českým firem. Vzájemná česko-rumunská obchodní výměna postupně rostla a obrat zahraničního obchodu s Rumunskem dosáhl za 11 měsíců minulého roku historické výše 3,3 mld. EUR. V. Války současně podnikatelům přiblížil nejbližší plány velvyslanectví v oblasti veřejné a ekonomické diplomacie a stručně shrnul vývoj po prosincových parlamentních volbách. Vyzval přítomné podnikatele k tomu, aby mu neváhali sdělit případné připomínky nebo požadavky k rumunské straně, neboť v krátké budoucnosti se postupně setká s novými členy vlády a jimi poskytnuté informace mohou napomoci k případnému narovnání podnikatelského prostředí v česko-rumunských vztazích.

Milan Peprník, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

novoroční setkání