česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
tulcea_premieri
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Sobotka na setkání premiérů v Deltě Dunaje

Na pozvání předsedy vlády Rumunska Viktora Ponty se premiér Bohuslav Sobotka ve dnech 21. – 22. června 2014 zúčastnil neformálního setkání předsedů vlád poblíž rumunského města Tulcea.

Na setkání byli přítomni rovněž premiéři Slovenska, Srbska, Moldavska a Gruzie. Premiér Sobotka vyjádřil během setkání podporu úsilí Srbska, Moldavska a Gruzie o integraci do Evropské unie a nabídl těmto zemím pomoc při výměně zkušeností s přípravou na vstup do EU. Podpořil rovněž uzavření asociační dohody mezi EU a Gruzií a Moldavskem jako významný prvek politické a hospodářské stabilizace v jihovýchodní části Evropy. Diskuse premiérů se na neformálním setkání týkala rovněž aktuální bezpečnostní situace na Ukrajině, možností vzájemné hospodářské spolupráce zemí střední a jihovýchodní Evropy a postupu jednání o novém vedení EU po volbách do Evropského parlamentu.

Na okraj setkání se premiér Sobotka bilaterálně sešel s rumunským premiérem Pontou. Během setkání projednali otázku českých investic v Rumunsku včetně oblasti energetiky. Zároveň v rozhovoru vzpomněli i blížícího 100. výročí vypuknutí I. světové války a jejích obětí.