česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.nineoclock.ro
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident ČR M. Zeman na summitu B9 v Bukurešti

(Archivní článek, platnost skončena 12.05.2022 / 08:28.)

Prezident České republiky Miloš Zeman se dne 10. 5. 2021 zúčastnil virtuálního summitu zemí sdružených v takzvané „Bukurešťské devítce“ (B9). Hostitelem summitu, kterého se kromě rumunského prezidenta Klause Iohannise zúčastnil osobně také polský prezident Andrzej Duda, byla Bukurešť. Jednání prezidentů B9 se zúčastnil také americký prezident Joe Biden a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Účastníci summitu vydali společné prohlášení, ve kterém odosudili ruské sabotážní akce v Evropě. Výbuchy v muničním skladě ve Vrběticích, ze kterých jsou podezřelí agenti ruské GRU, označili za vážné porušení mezinárodního práva a vyjádřili znepokojení nad zprávami o podobném chování na území Bulharska. Ve vztahu k Rusku lídři takzvaného východního křídla NATO uvedli, že Aliance i přes posilování obrany a odstrašení vůči Moskvě, zůstává otevřená pravidelnému, cílenému a smysluplnému dialogu a konstruktivnímu vztahu s Ruskem, pokud to ruské chování umožní.
Účastníci summitu  rovněž vyjádřili solidaritu se spojenci na východním křídle po krocích RU, potvrdili důležitost úlohy USA při zachování bezpečnosti Evropy a vyjádřili podporu nezávislosti Gruzie, Ukrajiny a Moldavska.

Takzvanou „Bukurešťskou devítku“ (B9) tvoří členské země NATO z východní a střední Evropy - Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.