česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k anexi ukrajinských území

Ruská federace dnes oznámila anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti, které jsou nedílnou součástí Ukrajiny a jsou ilegálně okupovány ruskými invazními jednotkami. Tento čin nemohou ospravedlnit žádná zmanipulovaná hlasování vynucená hlavněmi pušek ruských vojáků. Putinův režim znovu flagrantním způsobem pošlapává základní principy mezinárodního práva, a ohrožuje tak nejen bezpečnost Evropy, ale samotnou podstatu současného světového uspořádání. Jeho bezohlednými metodami je do budoucna ohrožen každý jeden člen mezinárodního společenství.

Česko společně se svými spojenci anexi zásadně odsuzuje, její platnost neuznává a neuzná ji ani v budoucnu. Opětovně zdůrazňuje plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic a teritoriálních vod. Jako předsednická země v Radě EU se Česko bude zasazovat o silnou a jednotnou reakci na tento nelegální a nelegitimní krok Ruska.

Ruská federace současně vyhlášením mobilizace a hrozbami použitím zbraní hromadného ničení eskaluje již tak vysoce napjatou bezpečnostní situaci v Evropě, kterou samo způsobilo ničím neopodstatněnou vojenskou agresí proti Ukrajině. Znovu důrazně vyzýváme Ruskou federaci, aby okamžitě ukončila válku a stáhla svá vojska z území Ukrajiny.

Česko, stejně tak jako celý civilizovaný svět, odsuzuje zločiny, kterých se dopouštějí ruské ozbrojené síly na okupovaných územích Ukrajiny. Zmanipulovaná hlasování jsou pouze parodií na možnost svobodného vyjádření skutečné vůle jejích obyvatel, kteří jsou místo toho vystaveni zastrašování, nelidskému zacházení, brutálnímu mučení a vraždění. Je to další důvod, proč Česko bude i nadále usilovat o vytvoření speciálního soudního tribunálu, který přivede ke spravedlnosti všechny představitele Ruska zodpovědné za akt ničím vyprovokované agrese vůči sousednímu státu s cílem zničit jeho svobodnou existenci.

Přes všechny výhružky Kremlu Česko bude pokračovat v pomoci Ukrajině a jejím občanům v jejich spravedlivé obraně proti zločinné ruské agresi a v jejich boji za osvobození všech okupovaných území. Ukrajina bojuje i za nás, za ty hodnoty, na kterých je postavena naše společnost. S usmiřováním agresora má Česká republika své neblahé historické zkušenosti. Proti agresi je třeba bojovat. Ukrajina musí zůstat svobodná a nezávislá.